Defining political identity of Republican People's Party in Baykal period: Social democracy or nationalist approach?
Baykal dönemindeki Cumhuriyet Halk Partisinin siyasi kimlik tanımlaması: Sosyal demokrasi mi yoksa milliyetçi yaklaşım mı?
- Tez No: 323276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TANSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar olan geçiş sürecinde, Türkiye'deki siyasi partilerin köklü değişimleri kapsamında; 1946'ya kadar sürecek olan Cumhuriyet Halk Partisinin tek parti döneminde, gerçekleştirilen demokratikleşme hareketi ve devrimler, 1946'da ise; Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) tek parti dönemindeki bir takım uygulamaları nedeniyle halkta oluşan hoşnutsuzluklar sonucu, tek partili rejimin terk edilip çok partili rejime geçilmesidir.Çalışma konusu ile bağlantılı olarak CHP tek partili döneminin ardından kendisinin öncüsü olduğu çok partili yaşamın yeni rekabet şartlarına uyabilmek için çok büyük bir dönüşüm içine girmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çok partili dönem içersinde 1992 yılına kadar olan bölümde Türkiye'de yaşanan ekonomik buhranlar sonrası yaşanan askeri müdahaleler anlatılmaktadır. Ardından CHP'de Deniz Baykal dönemi ve CHP'nin geçirdiği dönüşümde CHP'nin ideolojik temelini oluşturan Altı İlkesinden 1990 lardan sonra Baykal dönemindeki ulusalcılık tartışmaları ortaya konulmuş, üçüncü ve son bölümde ise Baykal dönemindeki ulusalcılık söyleminin parti politikalarında yansımaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The theme of this study is the change from single party regime to multi party regime in 1946 as a result of social discontent because of some of the CHP?s practices in politics. Also the theme covers democratization movements and revolutions realized during single party governance of CHP until 1946 which was the period of transition for political parties in adopting global changes.In relation with the subject of this review, CHP has entered in a very big transformation following the single party period, in order to adopt itself to the conditions of multi-party period, which CHP is the pioneer of this life.The analysis is composed of three main parts. In the first part, the multi-party period until 1992 will be reviewed and in this part military interventions following economic recession will be covered. In the second part, period of CHP with Deniz Baykal was covered and the nationalism discussions following 1990?s which forms basis for official ideology as Six Arrows were presented and in the third and last part, the reflections of nationalism discourses during Baykal period over the policies of party were discussed.