Transformation process of Northern Iraq to Kurdistan regional government after the Gulf War
Körfez Savaşı sonrası Kuzey Irak'ın Kürdistan yerel yönetimine dönüşme süreci
  1. Tez No: 323279
  2. Yazar: BAŞAK DENİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DENİZ TANSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kuzey Irak sahip olduğu jeopolitik konum, doğal kaynaklar ve etnik-dini- kültürel yapısı sebebiyle özellikle sanayileşmenin arttığı 1. Dünya Savaşı'ndan sonraki her dönemde hegemon devletlerin odak noktası haline gelmiştir. Kuzey Irak'ta geçmişi aslında çok daha öncelere dayanan Kürt unsurların etkin olduğu bir yönetim kurma amaçlı Kürt ayaklanmaları 1. Dünya Savaşı sonrasında artmış ve 2. Dünya Savaşı sonrasında da çok yüksek bir ivme kazanmıştır.Ortadoğu'daki önemli etnik unsurlardan biri olan Kürt unsurlar 2. Dünya Savaşı sonrasında kendilerine idari bir yapı inşa etmek amacıyla başlattıkları bu sureci ağırlıklı olarak Irak toprakları üzerinde yoğunlaştırmışlar, dönemin en güçlü devletleri ile ilişkiler kurarak dış destek sağlayabilmişlerdir. Bu şekilde de 1991 yılında Körfez Savaşı'nın yarattığı koşullar ve sağlanan dış destekler sayesinde kendilerine de facto bir yönetim kurabilmişlerdir. ABD'nin Irak'ı işgali sonrasında ise Kurt unsurlar Irak'ın yeniden şekillenmesinde önemli bir rol almış ve Kürt oluşum hareketi bir ivme kazanarak mevcuttaki fiili idari yapıya yasal bir nitelik kazandırmışlardır. ABD'nin Irak'ı işgali sonrasında Irak'ın ve dolayısıyla Ortadoğu'nun geleceği konusunda son derece etkili olabilecek bir konum kazanan Iraklı Kürtlerin Irak'ın kuzeyinde oluşturmuş oldukları yönetim ve bu yönetimin inşa sureci bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda bu tezin amacı, Bölgesel Kürt Yönetimi'nin 1.Dunya Savaşı sonrasındaki gelişme sürecinin, bugünkü konumunun ve Türk Dış Politikası'ndaki konumunun açıklama, anlamlandırma ve yorumlama aşamaları ile incelenmesi olmuştur. Bölgesel Kürt Yönetimi'nin oluşması sürecinde geçirdiği tüm aşamalar kronolojik olarak incelenmiştir. Belgelere dayalı araştırmamızda, Türkiye ve Irak ile ilgili olarak yazılmış olan kitap, dergi, makale, gazete ve resmi belgeler ile iç ve dış basından yararlanılmış, harita ve raporlar kullanılmıştır. Ayrıca, bu amaçla genel ağ (internet)' daki belge ve dokümanlardan da yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of its geopolitical location, natural resources and ethnic ? cultural structure, Northern Iraq has always been the center of attention of hegemon countries in each period especially after World War I when industrialization started to improve. Kurdish revolts that aimed to establish an administration in which Kurdish factors were effective whose past actually were based on much more ago in Northern Iraq, increased after World War I and achieved a very large acceleration even after World War II.Kurdish factors which were one of the most important factors in the Middle East have focused this process; they started with the purpose of establishing an administrational structure for themselves after World War II, predominantly in lands of Iraq. Consequently, they could manage to establish a de facto administration for themselves thanks to; the circumstances created following the Gulf War in 1991 and also provided external support. Kurdish factors played an important role in reshaping of Iraq following the invasion by the USA and Kurdish formation movement gained a boost and earned the current de facto administrational structure a legal nature. The administration established by Iraqi Kurds who earned such a situation that could be very effective about the future of Iraq and accordingly the Middle East after the invasion by the USA, and also the establishment process this administration present the scope of this thesis. In this context, the purpose of this thesis is to observe; development process and current situation of Regional Kurdish Administration, and its situation in Turkish Foreign Policy after World War I through definition, explanation and interpretation phases. All stages covered along the formation of Regional Kurdish Administration was observed chronologically. In our research based on documents; books, magazines, articles, newspaper and official documents about Turkey and Iraq, and domestic and foreign press have been referenced, and maps and reports have also been used. Additionally, documents present in the internet were also referenced.