The socio-cultural and political reasons of joining the separatist terrorist organizations in Turkey
Türkiye'de ayrılıkçı terör örgütlerine katılımın sosyo-kültürel ve siyasal nedenleri
  1. Tez No: 323278
  2. Yazar: CEMİL MURAT BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAYA ARAKON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanlık tarihini boyunca şiddet, devletlerin başlıca sorunlarından biri olmuştur. Asırlar geçse de şiddet çeşitli ideolojik, ekonomik, ırksal ve dinsel motifler altında varlığını sürdürmüştür. Bu bağlamda şiddetin uygulayıcısı olan bireyin hangi sosyal çevrede, hangi ekonomik şartlarda ve hangi siyasal kültürle yetiştiğini kavramak ayrılıkçı şiddet örgütüne katılımın hangi koşullarda olduğunu anlamamıza yardımcı olacaktır.PKK'nın ortaya çıktığı dönemin şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda, ideolojik alt yapısının kaynağını ve hangi fikir örgütlerinden etkilenerek örgütlendiği sosyolojik alt yapısını anlamakta yardımcı olacaktır. PKK (Kürdistan İşçi Partisi) Türkiye'de ayrılıkçı ve etnik şiddetin geniş kitlelerce destek görmesini sağlayan ilk siyasi temelli oluşumdur. Marksist- Leninist ideoloji çerçevesinde şekillenen bu oluşum, daha sonraki yıllarda Kürt milliyetçiliği üzerine odaklanmış ve eylemlerini etnik şiddet boyutuna taşımıştır.2011 yılına gelindiğinde PKK yapılanması hala militan bulabiliyorsa ve katılımın önüne geçilemiyorsa, burada devletin siyasal, sosyal ve ekonomik politikalarını gözden geçirmesi gerekmektedir. PKK bir sonuç dahi olsa şiddeti meşrulaştırması kabul edilemez.
Özet (Çeviri)
Through the human history, violence has been one of the principal problems of states. Even though centuries pass, violence has been carried on under different ideological, economic, racialistic and religious motives. In this context, comprehending in which social environment, under which economic conditions, and with which political cultures the individual who applies violence is brought up assists us to understand under which conditions participation in the separatist movement occurs.When we consider the conditions of the period when PKK appeared, it will assist us to understand the source of its ideological infrastructure and its sociological infrastructure that it was organized getting effected by which opinion organizations. PKK (Kurdistan Workers Party) is the first political based organization that has made the Separatist and Ethnical Violence in Turkey to get supported widely. This formation shaped under the Marxist- Leninist ideology has later focused on Kurdish nationalism in the following years, and brought its operations into the size of ethnical terror.When it has been 2011, if PKK can still find out militant and participation can not be stopped, then, State should examine its political, social and economic policies. Even if PKK was a result, it can?t be approved for it to legitimize the violence.