Türkiye'de dijital haber yayımcılığı: Haber sitelerinin tasarımsal analizi
Digital news publishing in Türkiye: Design analysis of news websites
- Tez No: 918062
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
1990'lı yılların sonunda bilişim ve telekomünikasyon alanında yaşanan gelişmeler medya üretim ve tüketim alışkanlıklarında dönüşüme yol açmıştır. Geleneksel basılı medya araçları içeriklerini dijital ortamlara taşımaya başlamışlardır. Bu dönüşüm haber sitelerini, medyaya ulaşmada kullanılan başat araçlardan biri konumuna getirmiştir. Medya kuruluşlarının okuyucularının beklentilerini karşılamak adına içeriklerini yayımlayacağı platformları etkili şekilde tasarlamaları, tıpkı geleneksel medyada olduğu gibi yeni medya platformları için de gereklilik ve çözülmesi gereken bir problem alanı haline gelmiştir. Bu bağlamda habercilik açısından web tasarımın önemi ortaya çıkarken, temel grafik tasarım ilkeleri ve web tasarım öğeleri, etkili internet sayfaları oluşturmak adına kritik role sahip olmuştur. Bu çalışma da Türkiye'de yayım yapmakta olan ulusal haber sitelerinin tasarımsal boyutunu incelemektedir. Araştırmanın amacı Türkiye'de yayım yapmakta olan ulusal internet haber sitelerinin, temel grafik tasarım ilkeleri ve web tasarım elemanları kapsamında bütüncül bir analizini ortaya koymaktır. Araştırmada 12 Aralık 2023 ile 2 Şubat 2024 tarihleri arasını kapsayan 90 günlük veriler dikkate alınarak Türkiye'de en çok okuyucu sayısına sahip olan 8 haber sitesinin ana sayfası içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma bulgularından hareketle, Türkiye'de yayım yapan ulusal haber sitelerinin, ana sayfa tasarımlarında grafik tasarım ilkelerine büyük oranda dikkat ettikleri gözlemlenirken, tasarım ilkelerinin bilinçli ve yerinde kullanılması, haber sitelerinin görsel açıdan daha etkili görülmesini sağlamıştır. Web tasarım öğelerinin kullanımı açısından bakıldığında ise haber sitelerinde görsel, renk, tipografi kullanımı açısından farklılıkların olduğu belirlenmiş, bu farklılıkların sitelerin kendi görsel kimliğini oluşturmasında önemli bir işlevi yerine getirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments in information technology and telecommunications at the end of the 1990s led to a transformation in media production and consumption habits. Traditional print media outlets began transitioning their content to digital platforms. This transformation has positioned news websites as one of the primary tools for accessing media. Just as in traditional media, it is essential for media organizations to effectively design the platforms on which they publish their content to meet the expectations of their readers, making this a crucial and challenging issue in new media platforms. In this context, the importance of web design in journalism becomes evident, with fundamental graphic design principles and web design elements playing a critical role in creating effective web pages. The focus of this study is the design aspect of national news websites currently operating in Turkey. The aim of the research is to provide a comprehensive analysis of the selected sample of national news websites in Turkey, considering fundamental graphic design principles and web design elements. The study gains significance as no prior research has been found in the literature that comprehensively addresses the design aspect of news websites. The homepages of the eight most visited news websites in Turkey, based on data from similarweb.com for the 90-day period between December 12, 2023, and February 2, 2024, were analyzed using content analysis. Based on the research findings, it was observed that national news websites in Turkey largely adhere to graphic design principles in their homepage designs, and the conscious and appropriate use of design principles enhances the visual effectiveness of the news websites. In terms of web design elements, differences were identified in the use of visuals, color, and typography across the news websites, and these differences were found to play an important role in creating the unique visual identity of each site.