How virtual communities affect consumer decision process
Sanal ağlar tüketici kararını nasıl etkiler
- Tez No: 323346
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı sanal ağların tüketici karar süreci üzerine etkisi incelenmesidir. Tüketicilerin sanal toplulukları bilgi ve sosyal networkler olarak nasıl kullandığı ve bu durumun onların tüketim kararlarını nasıl etkilediği araştırılmıştır.Internet'in dünya çapında yarattığı değişim tüketici davranışlarını da etkilemiş ve tüketicilerin karar süreçlerinde bazı değişikliklere yol açmış. İnsanlar, internetle beraber değişen dünyaya çok hızlı ve kolay adapte olmuşlar ve hayatlarının merkezine interneti yerleştirerek onu hayatın vazgeçilmez bir parçası haline getirmişlerdir. Her geçen gün artarak, tüketiciler internet sayesinde bilgilerini, fikirlerini ve deneyimlerini birbirleri ile iletişime geçerek paylaşmaktadır. Internet tüketiciler için en önemli bilgi kaynağı haline gelmiştir. Internet'in yükselişiyle beraber ortaya çıkan sanal ağlar insanlar tarafından çok sevildi ve nüfusun büyük bir kesimi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. İnsanlar deneyimleriyle ilgili metin, resim veya video formatında istedikleri her şeyi yüklemekte ve sanal ağlardaki arkadaşlarıyla paylaşmaktadır.Tüketici karar süreci dört aşamadan oluşmaktadır; ihtiyacın fark edilmesi, bilgi arama, satış öncesi değerlendirme ve satış sonrası değerlendirme. Bu çalışmada, sanal ağların tüketici kararı üzerindeki etkisini ölçen değişkenler ve sanal ağların tüketici kararı üzerine etkileri açıklanmıştır. Ayrıca, tüketici karar sürecindeki aşamalar ve sanal ağların tüketici kararı üzerindeki etkisini oluşturan değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Buna ek olarak, iş dünyası, pazarlamacılar ve pazarlama konusunda çalışma yapan araştırmacılar için çıkarılabilecek sonuçlar tartışılmıştır. Çalışmada veriler anket yöntemiyle toplanmış olup anket internet aracılığıyla dağıtılmıştır.Çalışmanın sonucunda elde edilen sonuçlar özetlenmiştir. Çalışma sonucunda varılan sonuç, sanal ağların tüketici kararlarını etkileyen faktörler konuyla ilgilenme, ürün alaka düzeyi, bilgi paylaşımı, kanaat önderliği, sanal ağları ziyaret sıklığı, sanal ağlara üyelik süresidir. Bu faktörler ve sanal ağların tüketici kararı etkisi üzerinde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this stduy to understand the virtual community effect on consumer decision process. It investigates how consumers make use of virtual communities as social and information networks, and how this affects their decision-making processes.Internet has caused an evolution in the world. People have adapted it easily and quickly, it became indispensable part of our life. Increasingly, consumers interact through the Internet to share their knowledge, experiences, and opinions. People can find almost everything on the internet, it is the one of the most important information source for consumers. And with the rise of the Internet, virtual communities have been used by the most of the population and very popular among consumers. People share their knowledge, experiences to each other by uploading text, picture and video within virtual communities.Consumer decision process has four stages which are need recognition, search for information, pre-purchase evaluation and post-purchase evaluation. In this study, the determinant and effects of virtual community on consumer decision process explained. And also, relationship between four stages of consumer decision process and influencing factors of virtual community effect are evaluated. Besides, Key implications for managers, marketers, and market researchers are discussed.In order to gain data, the survey method has been conducted and survey was spread online.As a result of the study, main findings are summarized. The most important determinants of community influence on consumer decision process are topical involvement, high or low involvement, knowledge sharing, opinion leader, frequency of visits, membership length. There is a relationship between them and community influence on consumer decision process.