Misâlî-i Hurûfî Dîvânı (inceleme-metin)
Divan of Misali-i Hurufi (analysis and text)
  1. Tez No: 323353
  2. Yazar: OBAM CEMAL BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 782
Özet
Kuşkusuz her sanatkâr bilinmek, tanınmak ister. Bu isteğinin en somut göstergesi, ortaya koyduğu eseridir. Bıraktığı eser(ler)le Türk edebiyatımıza, kültürümüze ve medeniyetimize katkıda bulunmuş hiçbir şahsiyetin ve eserin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşündüğümüzden XVI. yüzyıl Klâsik Türk Edebiyatı şâiri Misâlî'nin dîvânının bilinmeyen bir nüshası gün yüzüne çıkarılmıştır.?Misâlî-i Hurûfî Dîvânı (İnceleme-Metin)? başlıklı bu yüksek lisans tezi, üç bölümden meydana gelmiştir. Misâlî'nin yetiştiği XVI. yüzyılın tarihî, siyasî, sosyal ve kültürel açıdan ele alındığı ?Giriş? kısmını ?Birinci Bölüm? takip etmektedir. Bu bölümde Misâlî'nin hayatı ve edebî kişiliği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde de metne yer verilmiş ve çalışma ?Kaynakça? ile tamamlanmıştır.Sonuçta bu çalışma, edebiyat, kültür ve medeniyet tarihimizin bir parçası olan Misâlî'nin edebiyat dünyamızda hak ettiği yeri alması için bir katkıdır.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, every artist desires to be known. The most concrete sign of this desire is the work he has produced. We think no figure, who has contributed to our Turkish literature, culture and civilization with the work he has left behind, and no work should be ignored. Therefore, the Divan of Mithali, XVI century Classic Turkish Literature poet, about which there have been no studies so far and that faces the risk of being forgotten, has been raked up. This master?s thesis titled ?Divan of Mithali-i Hurufi (Analysis and Text)? consists of three chapters. ?First chapter? follows the ?Introduction? chapter that deals with XVI century, in which Mithali grew , politically, socially and culturally. In this chapter, life of Mithali and his literary personality has been emphasized. The text has been presented in the third chapter and the study has been completed with ?Bibliography?.Eventually, this study is a contribution so that Mithali, being a part of our literary, cultural and civil history, should take the place he deserves in our literary world.