Dolandırıcılık suçu
Knavery
  1. Tez No: 323390
  2. Yazar: NİSA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. UĞUR ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsan topluluklarının mevcudiyetinden beri var olan dolandırma eylemleri toplumların en eski sorunlarından birisidir. Bu eylemler insan nüfusunun artmasına ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak günümüzde de bir hayli artış göstermiştir. Dolayısıyla tez çalışmamız olan dolandırıcılık suçunun öneminin günden güne artmış, suçun yapısı ile ilgili doktrinde yer alan farklı yaklaşımlar ve uygulamada görülen farklılıklar bu çalışmanın yapılmasını gerekli kılmıştır.Üç bölümden oluşan bu tez çalışmasında, birinci bölümde dolandırıcılık suçunun tanımı, tarihsel gelişim süreci anlatılmış, karşılaştırmalı hukuktaki yeri incelenmiş, ardından suçun hukuki ve maddi konusu, fail ve mağdur ele alınmıştır. İkinci bölümde, suçun maddi unsurları incelenmiş, bazı suç ve kabahatlerle karşılaştırılması yapılmıştır. Son bölümde ise, suçun nitelikli halleri, özel görünüş şekilleri, yaptırım ve yargılama usulü üzerinde durulmuştur.Öte yandan çalışmamızda dolandırıcılık suçu hakkında açıklama yapılırken 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve daha sonra yapılan değişikliklerle getirilen yeniliklere değinilmiştir. Bununla birlikte doktrindeki yaklaşımlar ve yargı kararları da göz önünde bulundurularak suç tipinde yaptığımız incelemeler sonucunda, suçun unsurlarında yer alan tereddütlere, söz konusu suç bakımından gördüğümüz bazı hüküm eksikliklerine yönelik sorunlara ve olması gerektiğini düşündüğümüz kanuni düzenlemelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Knavery actions have been one of the oldest problems since the existence of societies living together. Nowadays, it has increased significantly in relation with the increase of the population and technological developments. Therefore, increasing importance of the crime and new approaches and applications in the doctrine of the structure of the crime necessitate a study like this.The thesis is consisted of three chapters. In the first chapter, the definition and history of knavery is told and its role in comparative law is investigated, the offence and the values are noted and subsequently offender and victim are discussed. In the second chapter, material elements of the offence are studied and some examples of crimes are compared. The last chapter points out 5 main topics as inducement of the offender, aggravating circumstances , the means used, usage of occupational activities, and the type of cheating and in this chapter appearance, sanction and proceeding are noted.In the study, while there is an explanation about the offence of knavery, Turkish Penal Code No: 5237 and the amendments in the law are noted. On the other hand, by taking the approaches and decisions into consideration, we conclude that some legal regulations are needed targeting the problems related to some judicial deficiencies and uncertainty in the crime factors of knavery.