Anayasa Mahkemesi ve Hukuk devleti
Constitution Court and state of Law
  1. Tez No: 323391
  2. Yazar: HAEDAR SAMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
1982 Anayasası'nın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğu açıkça belirtilmiltir. Türkiye'de dönem dönem hukuk devletinden sapmalar olduğu ve hukuk devleti anlayışının farklılştığı görülmektedir. Hazırladığım çalışma dört bölümden oluşmaktadır. ilk bölümde Hukuk Devleti ve Hukuk Devletinin Gerekleri anlatılmıştır. ikinci bölümde Anayasa Yargısı ve Türk Anayasa Mahkemesi'ne değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Anayasa Mahkemesine Göre Hukuk Devleti ve Anayasa Mahkemesi Kararları Çerçevesinde Hukuk Devletinin ilkeleri açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Anayasa Uygunluk Denetiminin Sonucu ve Anayasa Mahkemesi Kararlarının Niteliğiincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The second article of The 1982 Turkish Constitution 1982 clearly indicates that Republic of Turkey is based on the rule of law. It sees that in Turkey where in some restrictions have been imposed on the rule of law concept since the announcement of Constitution 1982, some deviations have occurred from time totime and the rule of law. This study prepared by me, consists of four sections. In the first section, I mentioned about the rule of law and its required principles. In the second section, Idealt with the Constitution and the Constitutional Court. As to third section, I studied the rule of law from the perspective of the Constitutional Court and the principles of rule of law within the framework of decisions given by the Constitutional Court.