Yenilenebilir enerji kullanımı ve karbondioksit emisyonu
Renewable energy consumption and carbon dioxide emissions
- Tez No: 323441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde gündemi sıkça meşgul eden küresel ısınma sorununun en önemli nedeni atmosferde CO2 gibi sera etkisi yaratan gazların emisyon miktarlarındaki artıştır. İklim değişikliği ile mücadelede ve küresel ısınmanın olumsuz etkilerini engellemede en önemli yol ise CO2 emisyonunu azaltmaktan geçmektedir. Bu bağlamda kalıcı bir çözüm olarak ön plana çıkan nokta, yenilenebilir enerji kullanım oranlarının arttırılmasını işaret etmektedir. Bu çalışmada da yenilenebilir enerji kullanımı ile CO2 emisyonu arasındaki uzun dönemli ilişki saptanmaya çalışılmıştır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, vazgeçilmez yönüyle enerji, enerji ile ilgili kavramlar ve enerji ekonomisi ele alınmıştır. İkinci bölümde enerji kaynakları sınıflandırmasına yer verilmiş, enerji türleri kullanımından kaynaklanan CO2 emisyonu ve yenilenebilir enerji kullanımı arasında nasıl bir ilişki olduğuna değinilmiştir.Uygulama kısmı olan üçüncü bölümde ise önce konu ile ilgili yapılan bilimsel çalışma örneklerine, daha sonra Amerika örneği için kullanılacak yöntem olan Gregory-Hansen testi ile ilgili teorik bilgiye yer verilmiştir. Bölümün devamında ise ilgili testler neticesinde elde edilen bulgular yorumlanmış ve sayısal sonuçlar değerlendirilmeye tabii tutulmuş, değerlendirme yapılırken Zivot Andrews birim kök testi ve Gregory-Hansen eşbütünleşme testi sonuçları göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the problem of global warming has occupied the global environmental agenda and the most important cause of global warming is the increase in the quantity of greenhouse gases in the atmosphere such as CO2 emissions. One of the major strategies to manage global warming and climate change is prevention. Prevention of global warming and climate change involves developing some ways to prevent the emissions of greenhouse gases in the atmosphere especially CO2 emissions. In this regard, the best solution to the problem indicates the increase in renewable energy consumption. In this study, an attempt has been made to determine the long term relationship between CO2 emissions and renewable energy consumption.The study consists of three parts. In the first part, we evaluate energy as an essential item, the concepts which are related with energy and energy economics. In the second part we tried to classify energy sources and to define the relationship between CO2 emissions and renewable energy consumption. And finally, the third part has been allocated for empirical test.In the third part; firstly the relevant literature was reviewed. After that, the theoretical background of Gregory-Hansen cointegration test and Zivot Andrews unit root test were explained. Finally the results obtaines following GH Test were commented on and the empirical results were evaluated. During this evaluation Zivot Andrews unit root test and Gregory-Hansen cointegration test results were taken into account.