Economic growth and pollution mitigation through the use of renewable energy in electricity production in Asian developing countries
Gelişmekte olan Asya ülkelerinde elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kullanımı ile kirliliğin azaltılması ve ekonomik büyüme
- Tez No: 492915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZERKEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gelişmekte olan ülkeler ekonomik refahı ve çevreyi iyileştirirken kirlilik kaynaklı ekonomik faaliyetlerinden kaçınmaları gerekir. Bu çalışma elektrik üretiminde yenilenebilir kaynak kullanımı ile ekonomik büyüme sağlanırken, çevre kirliliğinden kaçınılmasına yönelik bir yol sunmaktadır. Çevreye duyarlı büyüme kuramı, genellikle daha temiz bir çevrenin ekonomik büyüme sağlayacağını belirtir. Asya'daki ülkeler son zamanlarda kirlilik ve sıcaklığın ana kaynağı olan elektrik üretimine yönelik yenilenebilir enerji kullanımına yapılan harcamalarını arttırdılar. Bu nedenlerden dolayı, bu çalışma elektrik üretimindeki yenilenebilir kaynakların emisyonu düşürmek ve kişi başına düşen geliri artırmak konusundaki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışmada 1971'den 2013'e kadar olan sürede altı Asya ülkesini baz alarak eşbütünleşme testleri ve dinamik panel OLS (DOLS) iki aşamalı analizleri yapılmaktadır. İlk aşama karbondioksit salınımı ile yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik üretimi ve ticaret arasındaki ilişkiyi gösterir. Çalışma, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminde karbondioksit salınımı düşürülürken ticaret hacminin düşmediğini göstermektedir. İkinci aşama gelir, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi, sermaye ve nüfus artışları arasındaki ilişkileri sergilemektedir. Uzun dönemde yenilenebilir elektrik kaynaklarından elde edilen elektrik, sermaye ve nüfus artışı gelire olumlu etkide bulunmaktadır. Çalışma, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini artan elektrik ihtiyacının karşılanması ve ülkelerin refahı için önerir.
Özet (Çeviri)
countries need to improve their economic welfare and environment to avoid pollution-induced disruption in economic activities. This study presents that the use of renewable sources of energy in electricity production can be a way to avoid pollution and increase income. The Green Growth theory generally states that economic growth may stem from a cleaner environment. In Asia, countries have recently increased their expenditures on harnessing renewable energy and the major source of pollution has become electricity and heat production. For these reasons, this study aims to analyze the role of electricity production from renewable sources in emission reduction and income per capita. To do this, the study conducted a two-step analysis of the data of the six Asian countries over the period from 1971 to 2013 through cointegration tests and panel Dynamic OLS (DOLS). The first step shows the relationship between carbon dioxide emissions, the electricity production from renewable sources, and trade. Results from this showed that the electricity production from renewable sources reduces carbon dioxide emissions while trade does not. The second part shows the relationship between income electricity production from renewable sources, capital, and population growth. Electricity from renewable sources, capital and population growth were found to have a long-term positive effect on income. The study recommended production of electricity from renewable sources to meet the rising demand for electricity and to improve the countries' welfare.