Eski Uygur Türkçesinde iştikaklı ikilemeler
Derived from the same root reduplications in Old Uighur Turkish
- Tez No: 323486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada ikilemeler, ele alınıp farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, Türkçenin her döneminde kullanılmış olan bu anlatım biçiminin farklı bir türünü tanıtıp yeni bir terimle Türk dili literatüne katkıda bulunmak, iştikaklı ikilemenin Eski Uygur Türkçesi dönemi eserlerinde nasıl yer aldığını ve kullanıldığını tespit etmektir.Giriş bölümünde, ikileme için verilen tanımları, ikilemeler için kullanılan terimler verildikten sonra daha önce ikilemler üzerine yapılmış olan çalışmalar detaylı bir şekilde tanıtılmıştır. İkinci bölümde, ikileme ve iştikaklı ikileme yapısı üzerinde durulmuştur. İştikaklı ikilemenin özellikleri verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Eski Uygur Türkçesi dönemine ait taranan eserlerde tespit edilen iştikaklı ikileme örnekleri verilmiştir.Çalışmanın sonuç bölümünde iştikaklı ikilemeye dair tespit edilen verilerle özellikler ve Eski Uygur Türkçesinde iştikaklı ikilemelerin konumuna dair tespit edilen saptamalara, yorumlara ve varılan sonuçlara yer verilmiştir. Ayrıca tarama sonucunda tespit edilen iştikaklı ikileme örneklerinden bir dizin oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, reduplications, handled and evaluated in different perspective. The aim of the study, which was used in every period of Turkish form of this expression by introducing a new term with a different type contribute to the Turkish language, literature, İştikaklı reduplication takes place and how to use the works of Old Uighur Turkish is to determine the period.In the introduction, for reduplication the definitions of terms used after reduplications the studies detailed in the previously introduced. The second section focuses on the structure of reduplications and derived from the same root reduplications features have been submitted. In the third section, Old Uighur Turkish derived from the same root reduplications for the period identified are examples of the scanned works.In the conclusion part of derived from the same root reduplications detected position data of the detected features and the Old Uighur Turkish determinations, interpretations and conclusions reached are given. Samples obtained after scanning a directory also created derived from the same root reduplications.