Tütün kontrol çalışmaları kapsamındaki yasal uyarıların üniversite öğrencilerinin sigara alışkanlıkları ve reaktans dereceleri üzerine etkisi
The effect of anti-tobacco warning messages on university students' smoking behaviour and reactance degrees
- Tez No: 323487
- Danışmanlar: PROF. DR. B. ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, sigara kullanımının önlenmesine dair tütün kontrol çalışmaları kapsamındaki yasal uyarıların (yazı, görsel ve kamu reklam spotları), üniversite öğrencilerinin sigaraya bakışını ne derece etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Sigarayla ilgili uygulanan sosyal pazarlama kampanyalarının, tütün kontrol politikalarının ve kısıtlamalarının istenen ölçüde başarılı olamaması, Psikolojik Tepkisellik Kuramı ile ilişkilendirilmiştir.Araştırma toplam 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak sosyal pazarlama kavramına ve sosyal pazarlama kampanyalarına, ikinci bölümde sigara bağımlılığı ve tütün kontrol çalışmalarına, üçüncü bölümde ise Psikolojik Tepkisellik Kuramına değinilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise elde edilen veriler doğrultusunda araştırmanın modeli ve hipotezleri test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, araştırmanın hipotezlerinin büyük ölçüde desteklendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effect of anti-tobacco warning messages (text-only messages, graphic messages, anti-smoking Ads) on university students? smoking behaviour. The failure of social marketing campaignes, smoking control policies and restrictions or their results in relatively small effect sizes are related to Psychological Reactance Theory.This research contains 4 parts; in the first part we mentioned the social marketing notion and social marketing campaignes in general. In the second part, smoking addiction and tobacco control policies are addressed. In the third part, psychological reactance is examined in the theoretical framework. Finally, in the fourth part, study?s model and hypothesis are tested through the collected data. According to the results of statistical analysis, all hypothesis are extensively supported.