Toplam üretken bakım (TPM) yönetim sisteminin örgüt kültürü üzerindeki etkileri ve bir üretim işletmesinde uygulama
The effects of total productive maintenance (TPM) on organizational culture and a practice on a production plant
- Tez No: 323485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde örgüt kültürünün önemi yazarlar, akademisyenler ve profesyonel yöneticiler tarafından kabul edilen ortak bir olgudur. Yöneticiler işletmelerinin amaçları doğrultusunda örgüt kültürünün gelişimi için büyük çaba sarf etmektedirler. Bununla beraber teknolojik gelişmeler ve küresel rekabet, işletmeleri gün geçtikçe daha verimli olmaya zorlamaktadır. Bu nedenle verimliliği artırma doğrultusunda çeşitli yönetim sistemleri uygulanmaktadır. Bu sistemlerden biri Japonya'da kurulan ve birçok ülkede başarı ile uygulanan TPM'dir (Toplam Üretken Bakım). TPM'in sonuçları incelendiğinde somut iş sonuçlarının yanında örgüt kültürü üzerinde de olumlu etkileri olduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın amacı TPM'in örgüt kültürü üzerindeki etkilerinin örgüt kültürü boyutları detayında analiz edilmesidir. Çalışmada alan araştırması yöntemi kullanılmıştır. TPM uygulayan bir işletmede çalışanların TPM yönetim sistemi öncesi ve sonrasını gözeterek örgüt kültürü boyutlarına ilişkin algıları belirlenmeye çalışılmıştır. Ölçme aracı olarak dünyada ve ülkemizde birçok araştırmada uygulanan Denison örgüt kültürü modeli ölçeği kullanılmıştır. Anket uygulamasına işletmeden toplam 106 çalışan katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15,3 programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada güvenilirlik analizi, Wilcoxon ilişkili iki örneklem analizi ve ki kare bağımsızlık testleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, TPM'in örgüt kültürünün tüm boyutları üzerinde etkisinin olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonunda örgüt kültürü algısının demografik faktörlere ilişkin değişimi incelenmiştir. Genel olarak demografik faktörler ile örgüt kültürü arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of organizational culture is accepted as a common concept by authors, academics and proffesional executives. Managers strive for the development of organizational culture in the direction of company goals. At the same time, technological improvements and global competition force the companies to be more efficient day by day. That?s why various of management systems are being applied to improve the efficiency. One of these systems is TPM (Total Productive Maintenance) founded in Japan and being applied successfully in many countries. When the results are examined, in addition to the tangible business results, it is observed that TPM has positive effects on the organizational culture, too. The purpose of this study is to analyze the effects of TPM on organizational culture in detail of organizational culture dimensions. In the study, field research method has been used. In a TPM applied company, perception of the employees has been tried to be determined due to the organizational culture dimensions regarding before and after TPM management system. As measuring tool, Denison organizational culture model scale which is successfully applied in the world and in our country, has been used. 106 employees attended the survey application. The obtained data were analized by SPSS 15,3 software. In the survey, reliability analysis, Wilcoxon related sample analysis and Chi-Square independent tests have been applied. According to the analysis results, TPM has effects on all dimensions of organizational culture. At the end of the study, the relationship of organizational culture perception due to the demografic factors were examined. In general, it?s been observed that the correlation between demografic factors and organizational culture is not significant.