Nadir hastalık maliyet analizi üzerine bir çalışma: Multiple myelom
A study on the cost analysis of a rare disease: Multiple myeloma
- Tez No: 323551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMTEN MALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Economics, Health Care Management
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Multipl Myelom (MM) yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ancak tedavi seçenekleri olan bir hastalıktır. MM tedavi protokollerinde bulunan sağlık teknolojilerinin kullanımı ile prevelansı oldukça az olmasına rağmen maliyeti yüksek olan bu hastalığın Sosyal Güvenlik Kurumuna olan yükünü tespit etmek bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır.MM maliyet çalışması Türkiye'de tedavi olan bir hasta için ortalama değer üzerinden hesaplanmış ve halihazırda tedavide kullanılan tüm sağlık teknolojileri dikkate alınmıştır. Tedavi basamakları birinci evre, ikinci evre ve üçüncü evre olmak üzere hesaplanmıştır. Tüm evrelere ait hesaplamalar ödeyici perspektifinden yapılmış olup, Sağlık Uygulama Tebliği ekleri kullanılmıştır. Ayrıca ilaç fiyatları kamu indirimleri ile yansıtılmıştır. MM tedavi protokolüne göre ortalama olarak bir hastanın tanı aldıktan sonra 1 yıllık maliyeti SGK perspektifinden 53.684,56 TL'dır.
Özet (Çeviri)
Multipl Myelom (MM) effects quality of life negatively. But it has a lot of different treatment choices. Altough has low prevelance rate in Turkey. The cost of Multipl Myelom is very high. The aim of the study is to determine cost of Multipl Myelom from the perspectives of Social Security Insurance. In the study, the cost of Multipl Myelom was calculated for one patient as an avereage. At the sometime whole health technologies were included. Treatment stages were first, second and third. All calculations were based on Official Health Bulletin. In addition drug prices were taken by Rx Media Pharma Programme. Consequently one of the Multıpl Myeloma patient averagely was 53.684,56 TL per a year.