Vadeli işlem piyasalarında teknik analiz yöntemlerinin araştırılması
Research of technical analysis methods on the futures markets
- Tez No: 323556
- Danışmanlar: DR. AYHAN ALGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Geçmiş fiyat verilerini kullanarak, gelecek hakkında doğru tahminlerde bulunabilmek için Teknik Analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Etkin Piyasa Hipotezine göre piyasalar, fiyatlandırmalarını etkin bir şekilde tüm bilgileri fiyatlara yansıtarak yapmaktadır. Zayıf Formda Etkin Piyasa Hipotezi, geçmiş fiyat verilerindeki bilgileri, sürekli olarak oluşan fiyatlara yansıtıldığını belirtmektedir. Zayıf Formda Etkin Piyasa Hipotezine göre, geçmiş fiyat verilerinin incelenmesi, gelecekteki kararlarımızı olumlu bir şekilde etkilemeyecektir. Böylelikle Teknik Analiz yöntemlerinin kullanılmasının pozitif bir etkisi olmayacaktır. Yapmış olduğumuz çalışmada, Teknik Analiz yöntemlerinin, Türkiye'deki vadeli işlem piyasalarındaki geçerliliğinin test edilmesi amaçlanmıştır. Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsasında işlem gören İMKB 30 endeksi, USD/TL, EURO/TL ve Altın kontratları incelenmiştir. Teknik Analiz yöntemlerini test edebilmek için farklı vadeli kontratları, hacimlerine göre birleştirerek, sürekliliği olan fiyat verileri oluşturulmuştur. Oluşturulan veri üzerinde, farklı ve günümüzde en çok kullanılan Teknik Analiz yöntemleri test edilmiştir. Test edilen verilerden, üzerinde istatistikî analiz yapabilmek için T-Testi verileri oluşturulmuştur. İnsanlar geçmiş fiyat verilerinde, geleceğe ışık tutan göstergeler bulmaya çabalasalar da bulmuş olduğumuz sonuçlar doğrultusunda Zayıf Form Etkin Piyasa Hipotezinin geçerliliğini koruduğunu görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Investigating historical price data to accurately predict the future is called Technical Analysis. According to Efficient Market Hypothesis, markets efficiently reflect all information in price formations. Weak Efficient Market Hypothesis states that all information in previous price data is continuously reflected in market prices. Weak Efficient Market Hypothesis tells us that examining past price data will not have a positive affect on our decisions concerning future prices. Thus, the use of Technical Analysis methods will not have a favorable effect. Our study aims to test the validity of Technical Analysis methods on the Turkish futures market. Futures contracts concerning Istanbul Stock Exchanges Index of 30 Companies, USD/TL, EURO/TL and Gold which are traded on the Futures and Options Exchange were examined. In order to test Technical Analysis methods, contracts with different maturities were combined together to create price data continuity. Different methods of Technical Analysis that are most widely used today were tested on generated data. The data was then used to create T-Test result in order to perfom statistical analysis. Although, mankind investigates past price data to find information concerning the future, the validity of Weak Form Efficient Market Hypothesis still stands.