Hasta ve refakatcı tatmini: Bir eğitim araştırma hastanesinde uygulama
Patient and companion satisfaction: A survey at training hospital
  1. Tez No: 323555
  2. Yazar: ERKAN BÜLENT HABERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KAVUNCUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye'de Sağlık Bakanlığı eğitim ve saha araştırmaları yoluyla hizmet kalitesini ve verimliliği artırmaya çalışmaktadır. Hasta tatmini hastanelerde sunulan hizmetin en önemli kalite göstergesidir. Hastanelerde hasta tatminini ölçümü, hasta tatmininin hastane performansının temel belirleyecisi olmasından dolayı büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmanın temel amacı, bir eğitilm araştırma hastanesine yatırılan hasta ve refakatcılarının tatmin düzeylerinin belirlenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Altı aylık dönem içinde hastaneye yatırılan hasta ve yakınlarına, taburcu sırasında anket uygulanmıştır. Faktör ve yol analizi yöntemleriyle hasta tatmininin boyutları ve bu boyutlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Tek yönlü varyans analizi ve T testi ile de, iki grup ortalaması arasındaki farklılıkların istatistiksel açıdan anlamlı olup olmadığı araştırılmıştır.Bu araştırma, hasta ve refakatcıların yaptıkları değerlendirmeler arasında önemli farklılıklar bulunmadğını ortaya koymuştur. Araştırmayla hasta mamnuniyeti ile hastaneyi tekrar kullanma eğilimi arasındaki ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, MoH strives to improve the quality and efficiency of healthcare nationwide through education and field surveys. Patient satisfaction is the most important quality indicator of health care provided in the hospital setting. The measurement of patients' satisfaction with hospital services is particularly important since patient satisfaction is generally accepted as a primary determinant of overall hosital performance.The aim of the study was to compare health care satisfaction levels of patients and their companiens admitted the in-patient clinic of a training hospital. Over 6 mounts period, all patients and their conpanies (generally patients? relatives) admitted in the in-patient clinics in a training hospital were requested to complete survey questionnaire. Path analysis and factor analysis were used to explore dimensions of patient satisfaction and underlying relationships among these dimensions. One way analysis of variance and T tests were applied to determine whether observed diffferences between two groups are significiant.This study showed threre is not significant difference beetwen the evaluations of patiens and their companies . This study also investigated dimensions of patient satisfaction and found significant relationship between level of patient satisfaction and willingness to future use of same hospital.