Geleneksel Türk ebru sanatı
- Tez No: 32357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
86 ÖZET Ebru batılıların verdiği adla Türk Kağıdı' günümüzde kitap üzerindeki artistik çalışmanın öğesi olarak değil, başlı başına artistik eser olarak değerlendiriliyor. İşin güzel tarafı, günümüz ebrucularının, Türk Eb- rusu'na ayırıcı özelliklerini kazandıran geleneksel yapım tekniklerine bağlılıklannı sürdürmeleri. Böylece Türk Ebrusu'nun üslupları ayakta kalıyor. Değişen çağdaş sanatçının duygusu ve ebrunun değerlendiriliş biçimi. Kağıda alınmış ebru artık tablo olarak değeriendiriljyor.Türüne yaşına ve ustasına göre koleksiyonu yapılıyor ve ebru; camda, kumaşta uygulanıyor, içeriği figü ratif desenlerden soyut biçimlere kadar çeşitleniyor, zenginleşiyor. Çok genel bir tarifle; ebru su yüzeyinde istenilen biçimde düzen lenmiş olarak yüzen boyanın kağıda emdirilmesi ile elde edilir. En eski ustalardan beri uygulanan teknik disiplinin, zenaatkar deyişiyle 'sır* ya da 'püf noktası' sayılabilecek önemli birkaç noktası var ki; bunlar üslubu ve türleri belirtiyor. İlk ve en önemli nokta, ebru teknesinden çıkarılan her kağıdı, ebrudan saymamak! İkinci önemli nokta; fırça tarak ve boyayı ebrucunun yapması. Üçüncü nokta; boya malzemesinin (mavi dışında) mutlaka doğadan toplanması ve boyanın sanatçı tarafından hazırlanması. Dördüncüsü suyun yoğunluğunu düzenlemek için kitre, boyanın yüzeyde yayılışını kontrol etmek için 'sığır ödü' kullanılması... İlk bakışta çok folklorik gelse de bu birkaç 'sır*, Türk Ebrusu'na onu benzersiz kılan kadifemsi doku tadını renkte valör zenginliğini kazandırıyor. Tarakla müdahale edilmemiş olanına ' battal ebru', edilmiş olanına 'taraklı', paralel çizgileri olanına 'gel-git', içice damlatılmış farklı renklerin şekillendirilmesi ile yapılanma 'hatip ebrusu', 'çark-ı felek', 'bülbül yuvası'87, 'çiçekli', üzerine hat uygulanabilecek nitelikte olanına 'hafif ebru', hat baş ve sonlarına yerleştirilen motiflerden oluşan yazı ebrusuna 'koltuk ebrusu' arap zamkından yararlanılarak yapılanına 'akkase' deniyor. Bugün bütün bu türlerle karşılaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY The art of Ebru or marbling, once more commonly know as Turkish Paper", is today used to produce invidual works of art rather then being supsidiary element of book decoration. Turkish Ebru artists today continue to use the traditional techniques and styles of earlier centuries. What has changed is the perception of the modern artist and the conceptual approach to the art. Collections are classified by type, age and the artist, and the works assessed as pictures in their own right. Ebru is no longer confined to paper but executed on glass and fabric, and whether figurative or abstract the range of designs is constantly diversifying and expanding. The design is first created by means of point floating on water. And then transfered to obsorbent paper. The technical details of the process, often kept as closely guarded secrets by craftsman in the past, determine the style and quality of the result. The first and most important point for the beginner to remember, is that every sheet of paper removed from the container is not necessarily Ebrul Secondly, the Ebru artist should prepare his own brushes and Ebru comb. Thirdly, the pigments (apart from blue) shold be naturel and mixed by the artist. Fourtly the density of the water should be adjusted by the addition of tragacanth, end the dispersion of the point on the surface of the water by means of cattle gall. While these formula for success might seem somewhat folksy, it is these which lend Turkish Ebru its matchless velvety texture and rich colour tones. Designs in which the comb is used are known as 'taraklı', and those in which it is not as 'battal ebru'. Those89 formed of parallel lines are reffered to as 'gel-git' and those in which different colours, have been dripped to form concentric compositions as 'hatip ebrusu', 'çark-ı felek','bülbül yuvası' or 'çiçekli'. Designs suitable for using as a background for calligraphyare called 'hafif ebru', and those consisting of motifs used at the beginnig and end of inscriptions as 'koltuk ebrusu'. Ebru made using gum arabic is known as 'akkase'. Today all these forms are alive and flourishing.