Geç dönem tarihi Yozgat evlerinde süslemeler
- Tez No: 32359
- Danışmanlar: PROF. DR. TACİSER ONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
450 SUMMARY Houses which are a fragment of humanlife, have come in to being as a necessity and in the caurse of time have lasted their progress by changing some of their characteristics. Houses have a specific structure that reflect the economic conditions, tradiation, life style; briefly the culture of people who lives in them. In Turks, we can perceive the progressing of house architecture and the examples of rich decoration dating from 17th and 18th century. However, decorates of Turk houses have been a secondary subject for long times and until XIX centuries and no scientific research has seen about it. The oldest historical house in the center of Yozgat City is dated 18th century's end. This house has been left and its impossible to use it. In this investigation which is made to remove the deficiency about this issue;- Çapanoğlu Başçavuşoğlu mosque and Nizamoğlu Mansion were accepted as foundation to confirm the history of samples. The Historical houses in the centre of Yozgat have great importance because of their function and decorates. Turkish Decorating art has been affected by many decorating tradiations. But it has the most important role for Turkish idea with its colour, composition, motif and ingenuousness peculiar to Turks. When the samples are analized it is seen that materials, technique, motif, colour and composition properties were alike with decorating arts of that century. And it is also seen that with their tecnique and esthetic, late term Yozgat Houses decorates are at a high level. West art's effects were seen in house decorating at the end of 18 th century. In this period many colours were used in ceiling, cupboards and tulips, roses, pinks and by them bunches of flowers in vase and every kind of motif were applied.449 19. yüzyıl süslemelerinde 18. yüzyılın devamı olmakla birlikte renk ve malzeme, teknik ve kompozisyonda artış gözlenmektedir. 19. yüzyıl sonunda ev süslemeleri yüzyıl başının tüm özelliklerini sürdürmekle birlikte, bu dönemde Barok Kokoko üslubu Ev süslemelerinde yoğun olarak görülmektedir. Bütün bu araştırmalar Yozgat ili tarihi evlerinin geç dönem, Türk süsleme sanatının üslup özelliklerini taşıdığını göstermektedir. Yozgat evleri, geç devirler Türk minyatür geleneğinin sonu ile Batı etkisinde gelişen sanat arasındaki geçiş dönemini yaşamıştır. Ve bu devire rastlay an duvar resimlerinin karakteristik özelliklerini vermektedir. Anadolu evlerinde ender görülen figürlü resmi göstermektedir. Bu araştırmanın sonucunda Orta Asyadan günümüze kadar evlerin genel özellikleri ile ilgili bilgiler verilmiş. Geç dönem Yozgat ili süslemelerinin özellikleri fotoğraf, slayt ve çizimlerle saptanmıştır. Türk sanatı, tarihi süslemesi ve kültürünün tanıtılıp yaşatılmasına katkıda bu lunacağına inandığımız bu araştırmanın, bundan sonraki araştırmacılar için kaynak olacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
450 SUMMARY Houses which are a fragment of humanlife, have come in to being as a necessity and in the caurse of time have lasted their progress by changing some of their characteristics. Houses have a specific structure that reflect the economic conditions, tradiation, life style; briefly the culture of people who lives in them. In Turks, we can perceive the progressing of house architecture and the examples of rich decoration dating from 17th and 18th century. However, decorates of Turk houses have been a secondary subject for long times and until XIX centuries and no scientific research has seen about it. The oldest historical house in the center of Yozgat City is dated 18th century's end. This house has been left and its impossible to use it. In this investigation which is made to remove the deficiency about this issue;- Çapanoğlu Başçavuşoğlu mosque and Nizamoğlu Mansion were accepted as foundation to confirm the history of samples. The Historical houses in the centre of Yozgat have great importance because of their function and decorates. Turkish Decorating art has been affected by many decorating tradiations. But it has the most important role for Turkish idea with its colour, composition, motif and ingenuousness peculiar to Turks. When the samples are analized it is seen that materials, technique, motif, colour and composition properties were alike with decorating arts of that century. And it is also seen that with their tecnique and esthetic, late term Yozgat Houses decorates are at a high level. West art's effects were seen in house decorating at the end of 18 th century. In this period many colours were used in ceiling, cupboards and tulips, roses, pinks and by them bunches of flowers in vase and every kind of motif were applied.451 Also motifs, simetric repetitions in geometrical styles and endless compositions which are the peculiarity of Turk-Islam arts are interesting 19th century decoration is the continuation of 18th century but the increase of colour, material technique and composition is seen. 19th century's and decoration has all the properties of the begining of the century. However in this term baraque and Rokoko style house decoration was applied. All researchs show that Historical Yozgat Houses have all the style properties of late Turk decorating art. Yozgat houses have lived the transfer period between the late Turk miniature tradiation with the art which developed with west effect and shows the characteristic properties of wall paintings in this term. As a result of this investigation, the knowledge about the properties of houses from Mid-Asia to date have been given and late term Yozgat Houses decorating properties were established with photographs, slayts and drawings. We suppose that this investigation-which is thought to help to the. intro ducement of Turk art, its his to decorate and culture will be a fountain for the other investigations. *