Mustafa Aslıer'in sanatı ve özgün baskıresme katkıları
Mustafa Aslier's art and his supplements to original print art
- Tez No: 323609
- Danışmanlar: DOÇ. SAİME DÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türk resim sanatında önemli bir yere sahip olan Mustafa Aslıer, üretmiş olduğu tüm eserlerinde özgünlüğü bulmuş ve bu özgünlüğünün getirilerini başarıyla yansıtmış, Türk resim sanatına ?Özgün Baskıresim? kavramını kazandırmıştır.Aslıer, yaratıcılığını düşünce ve gözlem yeteneğiyle birleştirmiş, sürekli değişim, gelişim içerisinde her zaman yeni olanı aramayı amaçlamıştır. Sanatçı ? anadolu insanları, anadolu toprağı ve aile kavramı?, gibi simgesel yaklaşımlar, figüratif istiflemeler ve geometrik form kurgularıyla sanatını oluşturmuştur. Aslıer, sanat hayatına monotip baskı tekniğiyle üretilmiş eserlerle başlamıştır. Sanatçı, 1953 yılında Milli Eğitim Bakanlığı' nın açtığı sınavı kazanarak, Almanya' ya eğitime gönderilmiş ve böylece diğer özgün baskıresim tekniklerini tanıma ve çalışma fırsatını yakalamıştır. Bu eğitim süresince ürettiği eserleri, Stuttgart Galerie Senatore' de sergilenmiş, ardından bir Alman yayınevi tarafından bazı eserleri satın alınarak, Türk Grafiği konulu bir takvim basılmıştır. Bu serginin ve takvimin yankılar sürerken, Bakanlık davetiyle Aslıer, Viyana' da ikinci kişisel sergisini açmıştır.1959 yılında yurda dönen sanatçı, Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu' na atanmış, burada müdürlük ve dekanlık yapmıştır. Eğitimciliğini de sanatçı kimliği gibi büyük bir özveriyle yapmış olan Aslıer, özgün baskıresim sanatının yaygınlaşmasına ve gelişmesine çok büyük katkılar sağlamıştır.1960 yılında belirginleşmiş çizgisi ve anlatım dili, bugünkü ?Aslıer Sanatı?nı oluşturmuş, yurtiçi ve yurtdışında açtığı sergilerle uluslararası sanatçı kimliğini kanıtlamış ve Türk Resim Sanatı tarihinde de önemli bir yer edinmiştir. Ayrıca sanatçının birçok müzede eserleri ve ödülleri bulunmaktadır.Anahtar KelimelerTürk Resim Sanatı, Mustafa Aslıer, Özgün Baskıresim, Simgesel, Figüratif,
Özet (Çeviri)
Mustafa Aslıer has gained an important place in Turkish Original Printmaking Art by successfully displaying self authenticity of art into the art of printmaking; which identi-fies the meaning of ? Original Printmaking ? in today? s art world.The artist successfully merged his creativity with a unique translation of ability to dis-play deepest observation. The past and present blends into the future in all of his crea-tions. He created the concept of ?My People, My Soil Anatolia? with his symbolic ap-proach of stowages and geometric formalism. He started his art career in a conservative style, then he entered and won the exam given by the Turkish Ministry of National Edu-cation and was granted to sent to Germany in 1953. He then experienced other original printmaking techniques which he successfully blended into his unique style of art. The art he produced during this time was exhibited at ?Stuttgart Galerie Senatore?, followed by a calendar created by his original artwork ?Turkish Graphic Art? bought by a German publisher.Aslıer, opened his second exhibition in Vienna; he then returned to homeland in 1959 and was assigned to be an educator, then the dean of the School of State of Fine Arts. Aslıer provided strong identity to the meaning of ?Printmaking Art? by his hard work of self expressionism.In 1960 the name of ?Aslıer Art? proudly comes from his strong self expressive lan-guage that he displays in many exhibitions in Turkey and Internationally, which gave him an important identity in Printmaking Art. Also there are many prizes and artist?s works in some of important museums.Key WordsTurkish Art of Painting, Mustafa Aslıer, Original Printmaking, Symbolic, Figurative