Dersaadet'te son Leh Elçisi: Franciszek Piotr Potocki'nin elçiligi ekseninde Osmanlı-Leh diplomatik ilişkileri ve uluslararası boyutu (1788-1793)
The last Polish Ambassador in Istanbul: Ottoman-Polish diplomatic relations based on the embassy of Franciszek Piotr Potocki and its international extend (1788-1793)
- Tez No: 323627
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu tez, 1788-1793 yıllarının Avrupası'nda Franciszek Piotr Potocki'nin elçiliği odaklıOsmanlı-Leh diplomatik ilişkilerini incelediği gibi bu ilişkilere tesir eden belli başlıetkenleri de ele almaktadır. Belirli kavramların, konuya ilişkin çalışmaların ve Osmanlıdiplomasisinin tartışıldığı girişin ardından, Osmanlı-Leh ilişkilerinin 1789'a kadarkiseyrine yer verilen birinci bölüm gelmektedir. Fr. Piotr Potocki'nin elçiliğinindiplomatik bir olgu olarak incelendiği ikinci bölümü müteakip, Potocki'nin misyonununen önemli tarafını teşkil eden Osmanlı-Leh ittifak projesi üçüncü bölümde her yönüyledeğerlendirilmektedir. Dördüncü bölümde ise 1788-1793 yıllarında Avrupa'da cereyaneden hadiselerin ve dönemin Avrupa siyasetinin baş aktörlerinin Osmanlı-Lehilişkilerine ne yönde tesirde bulunduğu tartışılmıştır. Tezde Türkiye ve Polonyakaynaklarının yanı sıra İngiliz, Fransız ve Rus kaynaklarından da faydalanma yolunagidilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the Ottoman-Polish diplomatic relations based on the embassy ofFranciszek Piotr Potocki in the years 1788-1793 and the main factors affecting theserelations. After the introduction where certain notions, main works related to the topicand Ottoman diplomacy are argued, the first chapter dealt with to place to Ottoman-Polish diplomatic relations to 1789. Following to the second chapter in which theembassy of Fr. Piotr Potocki is analysed as a diplomatic fact, the Ottoman-Polishalliance project that is the most important side of Potocki?s mission is evaluated in its allaspects in the third chapter. In the fourth chapter the influences of the events occured inEurope in the years 1788-1793 and of the main actors in European politics on theOttoman-Polish relations are discussed. In this thesis in addition to the Turkish andPolish sources, the British, French and Russian sources are also used.Key Words The Polish-Lithuanian Commonwealth, The Ottoman Empire, Ottoman diplomacy,diplomacy, alliance, envoy, Franciszek Piotr Potocki, Selim III, Stanis?aw AugustPoniatowski