PKK terör örgütü: Düşük yoğunluklu çatışma ve uluslararası bağlantıları
Terrorist organisation PKK: Low-intensity conflict and its international connections
  1. Tez No: 323635
  2. Yazar: ONUR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Düşük Yoğunluklu Çatışma (DYÇ) şeklinde yürütülen savaşlar, Clausewitz döneminden beri bilinmekle beraber teorik olarak çalışma konusu yapılmaları yoğun olarak yaşandıkları Soğuk Savaş dönemine rastlamaktadır. Genellikle Üçüncü Dünya ile birlikte düşünülen söz konusu kavram 11 Eylül saldırıları, Afganistan ve Irak'taki harekâtlar ile birlikte yeniden gündeme gelmiştir. Ne var ki ilgili literatürün olguyu daha çok terörizm perspektifinden ele aldığı görülmekte ve askerî-politik analizler bu bağlamda yapılmaktadır. Ülkemiz ise son birkaç on yılını DYÇ ortamında geçirmek durumunda kalmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni 1970'li yılların sonundan beri tehdit eden Düşük Yoğunluklu Çatışma ortamı 1984 yılında PKK'nın Eruh ve Şemdinli baskınları ile bölücü terör aşamasına gelmiştir. Çalışmada PKK terörü, DYÇ teorisi çerçevesinde PKK'nın askerî olarak yenildiği 1998-99 yıllarına dek ele alınarak analiz edilmiş ve politik yanı vurgulanmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler :Düşük yoğunluklu çatışma , Terörizm , İsyan bastırma ,Gerilla savaşı ,Uzatmalı savaş
Özet (Çeviri)
Even though, Low-Intensity Conflict (LIC) style warfare is well-known since the age of Clausewitz, it has been subjected to theory-based studies during the Cold War. The Concept ?LIC? has been usually considered with a connection in Third World in mind and revived with 9/11 attacks, Iraq and Afghanistan operations recently. However, the related literature usually deals it through the terrorism perspective and its political-military analysis are held through this context. Unfortunately, Turkey has dealt with LIC environment for several decades. The LIC phenomenon that threatens Republic of Turkey since the end of 70?s has reached the level of seperatist terrorism with Eruh and Şemdinli attacks in 1984. In this study PKK terrorism is analysed in the context of LIC theory to the years of 1998-99 in which PKK was defeated, and its political side is emphasized.Key WordsLow-Intensity Conflict,Terrorism, Counter-insurgency ,Guerilla warfare ,Protracted war