Türkiye'nin jeopolitik öneminden kaynaklanan bölücü terör hareketleri ve devletin aldığı tedbirler
The Divisive terror movement that springed from the geopolitically impor tance of Turkey and the precautions that goverment got
- Tez No: 89771
 - Danışmanlar: PROF. DR. EROL CİHAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 332
Özet
VII ÖZET Orta Doğu Bölgesi'nin dünyada jeopolitik önemi büyüktür. Başta petrol (dünya rezervinin %62.7'si) olmak üzere zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahiptir. Orta Doğu'da tarihin ilk dönemlerinden itibaren din, siyaset, kültür, uygarlık, ekonomi vb. gibi alanlarda pek çok yenilikler (ilkler) yaşanmıştır. Bölgede Osmanlı Devleti uzunca bir süre egemen olmuş, daha sonra İngiltere'nin uyguladığı“bölücü”politikalar sonucunda Orta Doğu XX. yüzyılda yeniden şekillenmiştir. Jeopolitik, devletler açısından önemli bir kavramdır. Türkiye jeopolitikin statik ve dinamik unsurları açısından dünyada önemli bir yere sahip bulunmaktadır. Türklerin 1071 yılında Malazgirt Zaferi ile Anadolu'yu fethetmeleri sonrasında Avrupalı devletler“Şark Meselesi”adım verdikleri bir sorunu çözmek amacıyla Türkleri geri püskürtmek istemişlerdir. Dünya da devletleri uğraştıran en büyük sorunların bazdan“bölücülük, anarşi, terör, gerilla ve düşük yoğunluklu çatışma”denilen kavramlar, eylem ve çatışmalardır. Bunların her birinin özellikleri olup, teröre karşı son yıllarda alınan uluslararası önlemler artmaktadır. Osmanlı Devleti'ne karşı Avrupalı büyük devletler Şark Meselesi'nin bir uzantısı olarak“Ermeni Sorunu”nu suni olarak oluşturarak (XIX. yy. sonlan) Doğu Anadolu'da bağımsız bir Ermenistan Devleti kurdurmak suretiyle“böl, parçala, yönet”politikasını uygulamak istemişlerdir. Bunun başanlı olmadığını görünce yine bölücü politikalar sonucunda ayn bir ulus yaratmak amacıyla oryantalist çalışmalan Doğu Anadolu'da yoğun olarak yaşayan“Kürt”toplulukları üzerine yöneltmişlerdir. Emperyalist devletler dil, kültür ve siyasal çalışmalarla alt yapıyı oluşturduktan sonra“Kurdistan Devleti”ni kurdurmak istemişlerdir. I. Dünya Savaşı sonrasında İngilizler'in çabasıyla Sevr Banş Antlaşması'nda kağıt üzerinde kurdurulan“Ermenistan”ve“Kürdistan”devletleri, Atatürk önderliğinde kazanılan Kurtuluş Savaşı ile yok edilmiştir. Yeni kurulan T.C. Devleti'ne karşı yine batı devletleri önce bölücü unsurlan destekleyerek Kürt isyanlarının çıkmasında rol oynamışlardır. Bunlar bastırılınca da ideolojik olarak ülkede Marksist-Leninist düşünce akımlannı güçlendirip örgütleyerek anarşi ve terör ortamı yaratmışlardır (1970-1980). İçte bunlar olurken dışta da“Ermeni Terörü”vasıtasıyla 1973 'ten itibaren T.C. Devleti'nin dış temsilcileri olan diplomatlar ve diğer görevliler 1984'e kadar geçen süreçte katledilmişlerdir. Türkiye'nin getirildiği terör ve iç savaş ortamı 1980 askeri darbesi ile önlenirken, çeşitli nedenlerin etkisiyle Ermeni terörünün en etkili ve vurucu örgütü olan ASALA, Lübnan'ın Bekaa vadisinde bünyesine aldığı PKK (Partiya Karkeren Kürdistan) bölücü terör örgütüne nöbeti devrederek sahneden çekilmiştir. Türkiye'nin komşularının ve batılı devletlerin desteklediği PKK, 1984 yılından itibaren T.C. Devleti'ne ve Güneydoğu Anadolu halkına karşı bölgede“Kürdistan”adını verdiği bir“Kürt Devleti”kurmak suretiyle ülke ve ulus birliğini parçalamak amacıyla acımasız bir terör uygulamıştır. Son 15 yıllık PKK terörünün maddi ve manevi bilançosu korkunç boyutlara ulaşmıştır. Devletinin ve ulusunun bölünmesine izin vermeyip, azimle direnen Türk Ulusu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti PKK'yı“kontrol edilebilir bir çatışma”düzeyine getirmiştir. Devlet ise bölücü terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan'ı önce Suriye'den çıkartmış daha sonra ise Kenya'da bir operasyon ile tutuklayıp Türkiye'ye getirerek gücünü dünyaya göstermiş ve PKK'yı parçalanma sürecine sokmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY The Middle East is a geopolitically important region in the world. It has rich underground and open vesources such as oil (62.7 % of the world reserve). Many new happenings about religion, politics, culture, economy civilization etc. have been occuredin Middle East since the begining of history. Ottoman State has been dominant in the region for a long time, then Middle East has been reshaped in 20th century as a result of the dividing policy of England. Geopolitic is an important aspect from the point of srievyof any state. Turkey has an important place in the world because of its static and dynamic geopolitical factors. After the invasion of Anatolia by Turks in 1071 with Malazgirt Victory, Europian States wanted to push them back with the aim of solving the problem they called“Eastern Matter”. The states of the world struggle with big problems suck as divisiveness, anarchi, terror, guerilla and small dansity fighting. Each of these has its own nature so that international measures against terror is increasing lately. Against the Ottoman State, Stronger Europian states wanted to push“divide, seperate and govern”policy by creating an artificial“Armenian Matter”as a part of“Eastern Matter”and making Armenians establish a new state in eastern Anatolia. After this unsuccesfull attemptthey continued their divisive policies with the aim of creating a new nation and turned their attempts to Kurdish people whe live heavily in Eastern Anatolia Imperialist states wanted them to establish a Kurdistan State after creating all the needed bach ground such as language, cultare and politics. Armenia and Kurdistan states which were established by the English Efforts on paper singned in Sevr were gotten rid of by the Independence war which was won by the lidership of Atatürk. Then Western States again worked against the new Turkish State by helping divisive elements and supporting Kurdish Ribelious motions. After these problems were overcame, they created a state of anarchi and terror by supporting and organizing Marxist-Leninist idealogy (1970-1980). When these are happening internally, Armenian Terrorists Milled Turkish Representatives and Diplomats of the Turkish State from 1973 to 1984 outside of Turkey. While interal war and terror was stopped by army take over in 1980, ASALA which is the most effective and deadly organization of Armenian Terror was leaving its place tp PKK (Partiya Karkeren Kurdistan) in Bekaa Valley in Lubenon. * PKK, with the support of the neighbours of Turkey and Western States, from 1984 to today, carried out an incredable terror aiming to divide the people and the country by creating a Kurdish State called Kurdistan against the wish of Turkish State and Southeastern Anatolian people. PKK terror of last 15 years caused a huge financial last and demoralization. Strongly resistent Turkish people and Republic of Turkey has brought PKK to a controlable level in battle by not allowing the division of the state and people. Turkish State forced the leader of Divisive terror organization Abdullah Öcalan out of Sryia then captured him in Kenia with an operation and brought him to Turkey as a prisoner. This showed the power of Turkey and put the PKK to a diminishing process.