Düşük yoğunluklu çatışma konseptinde değişim: Türkiye'nin PKK ile mücadelesinin incelenmesi
Transformation of low intensity conflict: Inspecting Turkey/PKK struggle
  1. Tez No: 347543
  2. Yazar: CENK EMİŞTEKİNKARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çalışmanın amacı Düşük Yoğunluklu Çatışma konseptinde yaşanan muhtemel bir değişimi incelemek ve bu değişim kapsamında PKK'nın organizasyonunu ve Türkiye'nin PKK ile mücadelesini araştırmaktır. Düşük Yoğunluklu Çatışma konsepti kendi içinde sürekli bir evrim geçirmektedir. Bu evrim neticesinde Düşük Yoğunluklu Çatışmada kavramsal ve içeriksel değişimler görülmektedir.Günümüzde geleneksel Düşük Yoğunluklu Çatışma konsepti, mücadele yöntemi olarak farklı isimler almakta ve bir çatışma kategorisini temsil etmektedir. Aynı zamanda bir müdahalecilik anlayışı olarak da varlığını devam ettirmektedir. Ayrıca, konseptin son zamanlarda küresel konjonktürün de etkisiyle Düzensiz Savaş konseptine ve terörizmle mücadeleye doğru evrildiği görülmektedir. PKK ve Türkiye'nin PKK ile mücadelesi de konseptin bu değişim sürecine paralel olarak kavramsal ve içeriksel bir değişim göstermiştir.Çalışmada Düşük Yoğunluklu Çatışma konsepti incelenmiş ve özellikle Düşük Yoğunluklu Çatışmada yaşanan değişim sürecinin kavramsal boyutu araştırılmıştır Aynı zamanda PKK ve PKK ile mücadelenin bu kavramsal değişime uyumu sorgulanmıştır. Özellikle PKK ve PKK ile mücadele şeklinin ne olarak görüldüğü ve nasıl algılandığı araştırılmıştır.Çalışmada beş bölüm bulunmaktadır. İlk dört bölümde çalışmanın tamamı için belirlenen üç araştırma sorusu cevaplanmıştır. Son bölümde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır. İkinci ve üçüncü bölümlerde, betimsel analiz ve farklı çatışma veri tabanlarının karşılaştırılması yöntemi uygulanmıştır. Dördüncü bölümde, bir uygulama yapılmıştır. Bu bölümde Genelkurmay Başkanları'nın konuşmaları ve basın açıklamaları içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. İçerik analizinde Genelkurmay Başkanları tarafından 1990-2010 yılları arasında yapılan 335 konuşma ve basın açıklaması metni kullanılmıştır. Bu metinlere sıklık analizi ve tematik analiz uygulanmıştır.Bu analizler neticesinde PKK için en çok ?Bölücü Terör Örgütü?, mensupları için ?Terörist? ifadesinin kullanıldığı ve Türkiye/PKK mücadelesi için en çok ?Terörle Mücadele? ifadesinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca PKK olayının çatışma sınıfı ya da mücadele yöntemi olarak ?Düşük Yoğunluklu Çatışma? olduğunu gösteren veya ima eden bir ifadeye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to inspect a probable change in the concept of Low Intensity Conflict and search PKK organization and Turkey/PKK struggle within this change. The concept of Low Intensity Conflict has continuously evolved in itself. There has been conceptual and contextual change in the Low Intensity Conflict as a consequence of this evolution.At the present time, traditional Low Intensity Conflict has been given different names as a method of struggle and it has represented a category of conflict. At the same time it has been in progress as a comprehension of interventionism. Moreover, it has evolved lately towards irregular warfare concept and combatting terrorism under the sway of also global conjuncture. PKK and Turkey?s struggle with PKK have also changed conceptually and contextually in parallel with the transformation period of Low Intensity Conflict.In this study, the concept of Low Intensity Conflict has been inspected and especially conceptual extent of the transformation period of Low Intensity Conflict has been examined. At the same time, it has been examined whether PKK and struggle with PKK have been consistent with this conceptual change. In particular, it has been examined what PKK and struggle with PKK have been seemed like and how they have been perceived.There are five sections in this study. In the first four sections, three reseach questions determined for all of the study have been answered. As to last section, an overall assessment has been made. In the second and third sections, descriptive analysis and the method of comparing different conflict databases have been executed. In the fourth section, an application has been made. In this section, addresses and press statements of the Chiefs of General Staff have been inspected with content analysis method. 335 texts of addresses and press statements, which were made by Chiefs of General Staff in the 1990-2010 period, have been used in content analysis. Frequency analysis and thematic analysis have executed to these texts.As a result of these analyses, it has been detected that ?Separatist Terrorist Organization? has been the most used expression for PKK, ?Terrorist? has been the most used expression for PKK members and ?Combatting Terror? has been the most used expression for Turkey/PKK struggle. Moreover, it has not been found any expression showing or implying that PKK case is a ?Low Intensity Conflict? as neither a method of struggle nor a category of conflict.