Sanatçı, sanat eğitimcisi ve sanat yazarı olarak Adnan Turani
- Tez No: 32364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ETİKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada, Adnan Turani'nin sanatçı, sanat eğitimci ve sanat yazan yönle ri incelenmiş ve bulgulanmıştır. Araştırma bulguları, literatür taramasının yanaşıra, Adnan Turani'nin öğrencile ri ve arkadaşları ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Giriş bölümünden sonra ikinci bölümde, Adnan Turani'nin yaşam öyküsü, eği timi ve çalıştığı kurumlar, üçüncü bölümde, sanat eğitimci yönü, Turani'nin kendi değerlendirmesiyle sanat eğitimciliği; dördüncü bölümde, Turani'nin sanatmın genel özellikleri ve gelişim çizgisi, sanatçılığı hakkında yazılanlar, kendi değerlendirme siyle sanatı, sergileri, ödülleri, beşinci bölümde ise; Turani'nin sanat yazarlığı yönü, yayınlan tanıtılarak, sanat yazarlığı hakkında yazılanlar ile birlikte verilmeye çalışıl mıştır. Her bölümde Turani'nin öğrencilerinin ve arkadaşlarının görüşlerine yer veril miştir. Aynca her bölümün sonunda bir değerlendirme yapılmıştır. Son bölümde de araştırmanın özeti sonuç ve öneriler yer almıştır. Sonuç olarak, gerçek anlamda bir sanatçıda bulunması gereken, sanatsal etkin liğin gerektirdiği çok yönlülük, Turani'nin kimliğini belirlemede geçerli görülmekte dir. Adnan Turanı çağdaş sanatçı kişiliğinin ve dünya görüşünün biçimlendirdiği sanatçı, sanat eğitimcisi ve sanat yazan yönleri ile Türk kültür yasanıma önemli kat kılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, artistic, art training and artistic writer aspects of Adnan Turani have been examined and described. The findings of the study have been obtained by the interviews realized with the students and friends of Adnan Turani along with the literature studies. Following the introduction section, the study aims at giving; the life story, education of Adnan Turani and the institutions that he has worked in, in the second section; aspect of art training and art training according to the evaluation of Turani in the third section; general features and development line of Turani's art and articles regarding the artist, his art with his own evaluation, exhibitions, awards in the fourth section; Turani's art writer feature and publications along with the articles regarding his art writer characteristic in the fifth section. The opinions of Adnan Turani's students and friends are given in each section. Furthermore, an evaluation has been made at the end of each section. In the last section a summary of the study, conclusion and suggestions have been given. As a conclusion, the multi directionality, required by artistic activities, that an artist in the true sense needs, is valid in the determination of Turani's character. Adnan Turani is making significant contributions to the Turkish culture with his artistic, art trainer and artistic writer aspects formed with his contemporary artistic character and conception of the world.