Sürdürülebilirlik bağlamında yeşil bina olma kriterleri -Kağıthane Ofispark Projesi örneği-
The criteria for being green building in context of sustainability -Kağithane Ofispark Project as an example-
- Tez No: 323653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yeşil Bina kavramı tüm Dünya'da ve Avrupa'da son yıllarda gelişmeye başlamış, bu doğrultuda yeni kurumlar kurulmuş, yeni sertifika programları oluşturulmuş ve yeşil bina kavramı tüm ülkelerde yayılmaya ve ilgi görmeye başlamıştır. Yeşil binaların en önemli özellikleri, çevre ve hava kirliliğinde büyük oranda etkiye sahip olan binaların sürdürülebilir olmalarını sağlayarak gelecekte daha sağlıklı bir çevre elde edilmesine katkı sağlamalarıdır.Tez çalışması kapsamında öncelikle yeşil binalara kavramsal olarak yaklaşılmış; ardından bir binanın yeşil bina olması için gerekli olan ana kriterler ele alınmıştır.Yeşil bina kavramının dünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişim süreçleri incelenerek geçmişten günümüze nasıl bir yol izlediği, bunun sonucunda ne tür sertifika programlarının oluşturulduğu ortaya konmuştur.Türkiye' de henüz gelişmekte olan yeşil bina sertifikası almış binaların inşa edilmesi sonucunda ortaya çıkabilecek olumlu ve olumsuz sonuçları ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışmada; Kağıthane Ofispark Projesi örneği üzerinden ilerlenmiştir. Projenin yeşil bina olması için yapılan çalışmalar detaylı olarak incelenmiş; maliyet kısmında ise projenin geleneksel bina ve yeşil bina olarak inşa edilmesi ayrı ayrı iki alternatif olarak ele alınmıştır. Proje geliştirme aşamasındaki gelir ve gider kalemlerinin her iki alternatifte nasıl değişkenlik göstereceği belirlenerek; bu değişkenliğin projenin net bugünkü değerine etkisi ortaya konmuştur. Bunun sonucunda yeşil binaların inşa edilmesi sonucunda ortaya çıkabilecek sonuçlar ve eksikliklerin neler olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of green building has developed throughout the world and Europe in recent years, accordingly new institutions have been established, and new certification programmes have been organized. Therefore, the concept of green building have circulated and attracted attention in all countries. The most prominent feature of green buildings is their contribution towards a healthier environment in future by providing sustainability in the area of buildings, which have substantial effect in environmental and air pollution.In the scope of this master?s thesis, firstly, a conceptual approach towards green buildings is adopted, secondly the main criteria necessary for green building are discussed.By examining the historical development of the concept of green building in Turkey and in the world, the historical transformation of the concept as well as the resulting certification programmes are explored.This study aims at revealing the positive and negative consequences which may result from the construction of green buildings, which have been certified in recent process, especially by considering the Kağıthane Ofispark example.The efforts toward transforming the Ofispark project into a green building are analysed in detail; regarding cost, two separate alternatives are handled: the project including the construction with a traditional building or a green building. By determining the variability of income and outcome items in two alternatives, the effect of the variability on the current net value of projects is estimated. Consequently, the possible consequences and defects of green building construction are specified.