Sürdürülebilir tasarım ölçütleri bağlamında yeşil ofis binalarının analiz ve karşılaştırması
Sustainable design criteria and analysis comparison of green office building in the context
- Tez No: 448054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR OZANÖZGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Enerji kaynaklarının giderek tükendiği günümüz koşullarında Dünya'da nüfus artışından kaynaklanan yapı gereksinimi ile oluşan yapılaşma artışı çevre sorunlarını beraberinde getirmektedir. Doğal kaynakların önemli bir bölümünü kullanarak çevre kirliliğine sebep olan yapı sektöründe, hammaddelerin çıkarılması aşamasından başlayarak yapım, kullanım ve yıkım aşamalarında büyük bir enerji kullanılmaktadır. Enerji kaynaklarının büyük bir kısmının binalar tarafından kullanıldığı gerçeği ise 'yeşil bina ve sürdürülebilirlik' kavramlarını ön plana çıkarmaktadır. Doğanın ve doğal kaynakların, gelecek nesillere aktarılmasına olanak sağlayan yeşil bina anlayışı giderek yaygınlaşmakta ve geliştirilmektedir. Konut, ofis, alışveriş merkezi gibi her türlü yapıda uygulanan yeşil bina kriterleriyle enerji tasarrufu sağlanmakta ve yapılar kendi enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bu çalışmada, ofis binalarında ekoloji ve sürdürülebilirliğin bina yapım aşamasından kullanımına kadarki süreçte etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yapı tasarımı kapsamında ekolojik bina kavramı sorgulanmış ve Türkiye'de yeşil bina olma kriterlerine sahip farklı ofis yapı örnekleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Caused by construction requirem entsresulting from population growth in the world in today's conditions is increasingly depleted of energy resources increased construction raises environmental concerns.In construction industry which cause environmental pollution by using a great deal of natural sources,there is a high usage of energy from the removal of the raw material to construction,usage and to destruction.The fact that most of the energy sources is used by the buildings puts the concept of ''green building and sustainability'' to foreground.Concept of green building which helps nature and natural resources to be passed onto next generations is getting more common and developed.With the green building criterias which are being used in every type of construction like residence,office,mall,energy savings are provided and structures are able to supply their own energy needs.Effects of ecology and sustainability of the office buildings from building phase to usage are aimed to be studied.Ecological building concept is being examined in the scope of structural design and different office structures in Turkey which posses green building criterias are analyzed.