Bina kabuğunun dış duvarları ve ara kesitlerinde ısıl ve nemsel performansın kızılötesi termografi ile değerlendirilmesi üzerine bir alan çalışması
Higrothermal performance assesment of external walls and their intersections in the building envelope by thermographic inspection
  1. Tez No: 323684
  2. Yazar: EGEMEN SARITABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmada enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirlik konularına paralel olarak dış kabukta meydana gelen, ısı köprüleri, hava sızıntıları, nem ve yoğuşma sorunlarının yerinde belirlenmesiyle tasarım ve uygulama aşamasında alınabilecek önlemler ile kullanım aşamasında yapılabilecek iyileştirme çalışmalarına doğrudan katkı sağlanması hedeflenmiştir. Bina kabuğunda, özellikle dış duvarlar ve ara kesitlerinde ısıl ve nemsel performansın incelendiği tez çalışması literatür araştırması, alanda inceleme ve sonrasında değerlendirme için ön hazırlık kapsamında bir model oluşturulması ve alan çalışmaları olarak üç ana başlık altında işlenmiştir. Tezin amacına ve kapsamına bağlı olarak oluşturulan model çerçevesinde yürütülen alan çalışmalarında yapımı tamamlanmış ve kullanım aşamasındaki binaların dış kabuğunun çevresel etmenler karşısındaki durumu görsel analizler ve IR termografi tekniği ile belirlenerek, dış duvar bileşenleri ve birleşimleri yerinde incelenmiştir. İç ve dış ortamlardan termal kamera ile görüntülenen cephelerin oluşturulan model sistematiğine uygun olarak seçilen örnekler üzerinden termal atlaslar oluşturularak, binaların ısıl ve nemsel performansına dair genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the performance assessment of building envelope systems in general, and in-situ measurements of infill masonry external walls using infrared (IR) thermography, in particular. A series of facade inspections were conducted on thermal and moisture performance of external walls considering interrelations of masonry wall with skeleton structural frame, window and door wall openings, roof, ground and service system instalations. A series of external wall conditions from inspected cases are organized as seperate examples and the constructional deteriorations of the buildings exemplified for such as thermal bridges, water leakage, hidden condensation, potential moisture, air infiltration, mold formation, lack of insulation etc. IR thermography imaging results of the case studies with the proposed systematic inspection model are summed up and presented by thermal atlases. The results were discussed through gathered information based on architectural features of the inspected buildings and specific conditions of their surrounding environment together with the technical data collected during the construction phase of the building.