Çanakkale Fevzipaşa Mahallesi Zafer Meydanı Ermeni Okulu restorasyon projesi
Çanakkale Fevzipaşa quarter Zafer square Armenian school restoration project
  1. Tez No: 323709
  2. Yazar: AYŞE CEREN BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEGAN KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Çanakkale, Fevzipaşa Mahallesi, Zafer Meydanı, 465 ada, 37 ve 38 parsellerde bulunan Ermeni Okulu 19.yy dönemine ait azınlık yapılarından biridir. Ermenilerin kenti terk etmelerinden sonra satışı yapılan ve uzun süre konut olarak kullanılan yapı, koruma bilincinin yetersizliği sebebiyle niteliksiz ekler almış ve özgün niteliğini kaybetmeye yüz tutmuştur. Yapının günümüzde kulanılmaması yapıdaki bozulma sürecini hızlandırmıştır. İl sınırlarındaki mimari değerler ve Ermeni okulunun bulunduğu Zafer meydanı tez kapsamında incelenmiştir. Tez konusu yapının özgün işlevinin `zükur ve inas mektebi' olduğu tapu kayıtlarından anlaşılmaktadır. Çalışma kapsamında Ermeni okulunun günümüzdeki durumu rölöve çizimleri, fotoğraflar, hasar, malzeme ve dönem analizleriyle ayrıntılı olarak belgelenmiştir. Tez konusu yapı ile plan tipolojisi, cephe düzeni, bezeme ve yapı elemanları bakımından benzer özellik gösteren yapılar kaynak araştırmalarından ulaşılan belgeler doğrultusunda belirlenip benzerlikleri ve farklılıkları saptanarak restitüsyon için veriler elde edilmiştir. Yapının özgün durumunu yansıtan restitüsyon önerisi, analojik veriler, yapısal izler, eski fotoğraflar ve yapı kullanıcılarıyla yapılan sözlü görüşmeler neticesinde şekillenmiştir. Günümüzde üniversiteye tahsis edilen yapı özgün işlevi de göz önünde bulundurularak kütüphane olarak işlevlendirilmiştir. Yapıda yapılacak müdahalelerle kültür varlığı yapının özgün kütlesel ve mekansal özelliklerine ulaştırılması ve yeniden kullanım için uygun hale getirilmesi istenmektedir. Yeniden kullanım, yapının gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için bir araç olarak düşünülmektedir. Yapının hasarlarına ve yeniden kullanıma yönelik yapıya yapılacak müdahaleler de müdahale analizlerinde detaylı olarak belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
The Armenian School is one of the minority building that belongs to 19th century, is in 465 block 37-38 parcel in Fevzipaşa Quarter- Zafer Square Çanakkale. After Armenians had left the city, the school building remainded ownerless and its ownership transferred to the government. In later years the building used as a house for a long time and the building has begun to lose his authenticity due to the lack of conservation awareness. Today the building is not used and this situation accelerated the deterioration process of the building. In this Project , the situation of the Armenian School detected particularly with its survey, material, deterioration and chronological analysises and photograps. The buildings, which are similar with the Armenian School, researched about their plan typology, facade design, decoration and structural elements. The restitution project of the building that reflects the status of the original conditions, shaped as a result of the analogical data, structural monitors, old photographs and interviews with the building users. İt is understood that the original function of the building is boy and girl school from the land records. The Armenian School Building will be re-used consedering the original function . Reuse is thought for the building as a way to be transfered to future genereations. Interventions for deteriorations and reuse will be determined in detail by intervetion alaysises. As a result, the building as a cultural heritage required to be same as its original mass and spatial properties also, wanted to be appropriate for reuse.