Fast evaluation of electric field green's functions and their volumetric integrals
Elektrik tipi green fonksiyonların ve hacimsel intregrallerinin hızlı hesaplanması
  1. Tez No: 323734
  2. Yazar: FJOLLA SHEHU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde öncelikle elektrik tipi Dyadic Green fonksiyonlarının boş uzay için ifadeleri elde edilmiştir. Devamında iki parçalı düzlem için Green fonksiyonları hesaplanmıştır. Boş uzayda ifadeler düzlemsel dalgalar cinsiden elde eldiği için, iki katmanlı uzay durumunda, gerekli yansıma katsayıları eklenerek Green fonksiyonu ifadeleri elde edilir. Bütün ifadeler spektral düzlemde yazılmıştır. Devamında yarı analitik olarak Dyadic Green fonksiyonlarının hücresel integralleri hesaplanmıştır. Hücresel integraller sıkça kullanılan yaklaşımlar yapılarak analitik olarak hesaplanmıştır. Devamında DCIM yöntemi detaylı olarak anlatılmıştır ve önceden bulunan Green fonksiyonu ifadelerine uygulanmıştır.Yöntemin geçerliliğini ve olumlu etkisini vurgulamak amacıyla direk sayısal integralden elde edilen sonuçlar kullanılıp kıyaslama yapılmıştır. Örnekler hem elektrik tipi Dyadik Green fonksiyonlarının ifadeleri için, hem de Green fonksiyonlarının hücresel integralleri için gösterilmiştir. Sonuçlarda DCIM ile hesaplanan verilerin sayısal integral ile hesaplanan verilerle örtüştüğü ve hesaplama zamanının belirgin miktarda kısaldığı gözlemlenmiştir. Hücresel integralin numerik integrasyon ile hesaplanması durumunda işlem zamanı çok artarken, DCIM ile kayda değer bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to calculate quickly and effectively electric-type dyadic Green?s function of the two layered space. In this aim DCIM, that is an effective method for the calculation of Dyadic Green's function and their integrals over cube-shaped cells, is utilized. DCIM is based on expressing each component in terms of spherical waves illuminated by finite number of discrete sources by writing the spectral representations as the sum of exponentials.In this thesis, first of all, expressions for electric-type dyadic Green?s functions are derived. In continuation, integrals of the dyadic Green?s over of cuboid cells are calculated semi-analytically. Subsequently DCIM method is described in details. In order to emphasize the effectiveness and the validity of the method and the results obtained from direct numerical integration are used to compare with. In conclusion it is observed that the data of DCIM match with the data calculated by numerical integration and that there is significant decrease in computational time.