Sürdürülebilirlik kapsamında yeşil yapım uygulamaları ve LEED Sertifika Sistemine öneriler
As part of sustainability implementation of green construction and proposition to LEED Certification System
  1. Tez No: 323754
  2. Yazar: HALİL SIRKINTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL POLAT TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada inşaat yapım aşamasında sürdürülebilir ilkeler doğrultusunda ?yeşil? uygulamalar ortaya konmuş ve Türk inşaat sektörü için göreceli olarak yeni olan bu konu hakkında literatüre katkı sağlanmıştır. Ayrıca, bugün dünyanın en yaygın yeşil yapı derecelendirme sistemi olan ABD kökenli ?Leadership in Energy and Environmental Design? (LEED) Sertifika Sistemi için yapım aşamasını ?yeşil? ilkeler doğrultusunda değerlendirecek yeni krediler önerilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda öncelikle, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ?Green Advantage? (GA) Sertifika Sistemi ve sürdürülebilir yapımla ilgili yapılan ayrıntılı literatür araştırmasının bir sentezi olarak inşaat yapım aşamasında uygulanacak ?yeşil? yapım ilkeleri belirlenmiş ve belirlenen bu ilkeler doğrultusunda LEED sistemi için yapım aşamasında uygulanacak krediler önerilmiştir. Ortaya konan somut uygulama ve tedbirlerle sürdürülebilir yapım ve dolayısıyla sürdürülebilir kalkınma anlayışına katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to contribute to sustainable construction literature and relatively inexperienced Turkish construction sector, the principles of green construction during construction phase is described and established. In addition to that, it is aimed at proposing new extra credits to LEED certification system regarding construction phase. Following this aim, the principles of green construction is described through ISO 14001 Environment Management System, Green Advantage certificate system and detailed survey on literature. Guided by these principles, extra construction phase credits are proposed to LEED system in order to make construction phase more ?green?. These concrete implementations and measures aim at contributing to sustainable development.