Konut yerleşmelerinde değişimin irdelenmesi: İstanbul
Assessing the changes in housing establishments: Istanbul
- Tez No: 323758
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN PULAT GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da kamu ve özel sektör gibi farklı konut üretim yolları ile 1922'den günümüze uygulanan ve uygulanmakta olan konut yerleşmeleri planlarının benzer ve farklı yönleri üzerinden bir değerlendirme yapılmış, süreç içerisinde gerçekleşen değişimler analiz edilmiş ve uygulanan/uygulanmakta olan konut planları ile ilgili oluşan durumlar ele alınmıştır. Değişimin izlenebilmesi için örneklem sayısının geniş tutulması, yıl aralığının fazla olması ve farklı üreticilere ait konut yerleşmelerinin seçilmesi göz önünde bulundurulmuştur. İstanbul kentinde uygulanan ve uygulanmakta olan konutların biçimi birbirinden farklılık gösterse de, konut planlarının belirli plan tipolojileri üzerinden tasarlanarak uygulandığı anlaşılmıştır. Yapılan analizleri literatürdeki çalışmalarla karşılaştırdığımızda, konut yerleşmelerinde üreticisinden bağımsız olarak benzer yapıda konut içi planlaması ile bir standartlaşmanın oluştuğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper focuses on the different production methods practiced in İstanbul by both private and public enterprises from 1922 until today, it also assesses housing establishment plans in terms of similarity and difference, analyzes the changes that occurred during this process and touches upon various circumstances concerning planning. In order to better observe the transformation a broad year gap was used, alongside picking housing establishments constructed by different enterprises. It has been observed that, although İstanbul's housing is diverse in structure, the housing plans are based on specific typologies. When analysis is compared with technical literature, it is concluded that the housings independent from their manufacturers, have become standardized in terms of interior design.