Çamaşır makinelerinde titreşimi sönümlemek amaçlı kullanılan pasif dengeleme halkalarının çalışma prensibi ve alternatif tasarımları
The principals and alternative designs of self balancing systems which is used to damp vibration at washing machines
  1. Tez No: 323803
  2. Yazar: CELAL VATANSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dönel sistemlerde oluşan dengesizlik sistem üzerinde titreşimler yaratmaktadır, çamaşır makinesi tamburunun da dönel bir sistem olduğu düşünüldüğünde tambur içerisinde yıkanan çamaşırların sıkma devirlerine geçerken öbeklenerek toplanması ile oluşturduğu dengesiz yük dağılımı tamburun salınımının artmasına neden olacaktır. Çamaşır makinelerinin belli hacim sınırları olduğu göz önüne alındığında yıkama ve özellikle sıkma devirlerinde tahrik grubunun yaptığı titreşimler çamaşır makinesinin yıkama hacmi sınırlarını da ortaya koymaktadır. Bu sınırlar aynı zamanda çamaşır makinesinin maksimum dengesiz yük sınırını belirlemektedir.Pasif Dengeleme Halkaları dönel sistem üzerine yerleştirildiğinde halka içerisinde serbestçe hareket edebilen dengeleme kütleleri dengesizliğin karşısına otomatik olarak geçerek dengesizliği ortadan kaldırmaktadır. Bu tip dengeleme yöntemlerinin çamaşır makinesi üzerine uygulanması ile çamaşır makinesinin sıkma performansı iyileşecek ve maksimum dengesiz yük kapasitesi artacaktır. Genellikle taşlama tezgahları, cd romlar, kamyon tekerleklerindeki dengesizliği kaldırmak için kullanılan sistemler, literatürde sıvılı, sıvı + bilyeli ve sarkaç pasif dengeleme halkaları bulunmakla birlikte çamaşır makineleri üzerindeki kullanımı yavaş yavaş yaygınlaşmaktadır.Bu çalışmada Pasif Dengeleme Halkalarının teorisi incelenerek farklı tasarımlar üzerinde yapılan çalışmalar ile bu sistemin kabiliyetleri belirlenmeye çalışılmıştır. Literatürde bulunan mevcut tasarımlar üretilerek proje için hazırlanmış olan özel deney düzeneğinde denenerek konu ile ilgili bilgi birikimi oluşturulmaya çalışılmıştır. Görülen problemlerin çözümleri üzerine iyileştirmeler yapılarak, tasarımlar deneysel olarak karşılaştırılmış ve aralarındaki farklar ortaya koyulmuştur. Bu çalışmalarda sıvılı ve sıvı + bilyeli sistemler özellikle göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
At rotating systems unbalanced masses cause?s vibrations, washing machines tumb is a rotating system and when the drying cycle starts laundry in the tumb behaves like unbalanced mass excites the vibration of the system. As the washing machine? s volume borderlines are considered the vibrations of the washing machine in washing cycle and especially at the drying cycle the capacity of the washing machine is aroused. These limits determine the maximum unbalanced mass limit of the washing machine.In a Self Balancing System, the balancing mass which is freely moving in the torus automatically balances the system. As this kind of system is applied on washing machines the drying performance of the system will be better and the maximum unbalanced mass limit will increase. These kind of self balancing systems are used at grinders, cd roms and truck wheels and its becoming common at washing machines nowadays. In the literature liquid, ball and pendulum types are commonly used.In this study Self Balancing System theory is examined and the limits of the system is tried to be exposed by studying alternative designs. The alternative self balancing systems at the literature are produced and examined at the experimental setup which is specially designed for this study and know how is developed. The problems of the systems are improved and the differences of the systems are experimentally presented. In this study liquid and liquid + ball self balancing systems are especially considered.