Monitörlerin elektromanyetik yayınımlarının bilgi güvenliği açısından incelenmesi ve yazılımsal korunma yöntemi geliştirilmesi
A research on the interception of display image using emanation of electromagnetic waves and software based countermeasure method
  1. Tez No: 323863
  2. Yazar: FÜRKAN ELİBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIN YAZGAN ERER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, LCD monitörlerin istemsiz bir şekilde etraflarına yaydıkları elektromanyetik sinyaller bilgi güvenliği açısından incelenmiştir. Monitör ekranındaki görüntü, monitörden yayılan elektromanyetik sinyallerden başarılı bir şekilde geri oluşturulabilmiştir. Çalışmanın devamında ise bilgi güvenliğinin sağlanması adına yazılımsal bir önlem geliştirilmiştir. Monitör ekranındaki görüntü wavelet (dalgacık) dönüşümünden faydalanılarak altbantlarına ayrıştrılmış ve filtrelenmiştir. Elde edilen görüntünün neden olduğu elektromanyetik sinyallerden ekrandaki görüntünün geri oluşturulması filtrelenmemiş haline göre oldukça zorlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
All electronic equipments emit electromagnetic signals unintentionally. These electromagnetic radiations may contain information for Information Technology Equipments (ITE). An eavesdropper can reconstruct processed data from these radiated signals at a distance. This fact is a big threat for information security.One of the most important information sources are video display units. Because of the repeated structure of the video signals make them very risky for information security.In this work, we used a portable and low-cost eavesdropping system. All the published eavesdrooping systems are very expansive and very heavy so they are not suitable for a realistic eavesdropping scenario. They also use external waveform generators for producing synchronization signals. We developed an algorithm to find synchronization frequency and to reconstruct display image.After reconstruction of stable images, we developed a software based countermeasure method to prevent electromagnetic information leakages of the LCD monitors.