Elektrik dağıtım sistemlerinin güvenilirlik analizi
Reliability analysis in the electric distribution systems
  1. Tez No: 323894
  2. Yazar: HÜSNÜ ERSALICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezde elektrik güç sistemleri içerisinde yer alan indirici trafo merkezi, iletim sistemi ve dağıtım sistemi için ayrı güvenilirlik değerlendirmeleri yapılmıştır. Bunlar içerisinden indirici trafo merkezi beş farklı bağlantı tipine göre değerlendirilmiştir. Daha sonra indirici trafo merkezlerinden güvenilirliği en düşük olan sistem, model alınan iletim sistemi ve elektrik enerjisinin tüketiciye ulaşan en bölümü olan dağıtım sisteminin tamamını kapsayacak şekilde güvenilirlik değerlendirmesi yapılmıştır. Analiz sonuçlarının değerlendirildiği son bölüm olan sonuç ve öneriler bölümünde ise ilk olarak önceki bölümde hesaplanan datalar ve performans indisleri doğrultusunda tüm sisteme ait güvenilirlik değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu değerlendirmeler her bir dağıtım sistemi için ayrı ayrı hesaplanan performans indislerinin ABD'de elektrik kurumlarının sıklıkla kullandığı indislere ait ortalama değerler ile karşılaştırılmasını içermektedir. İlgili standartlara göre değerlendirmeler yapıldığında üç ayrı şebekenin de güvenilirliklerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, separate reliability assessments were conducted for substation, transmission system and distribution system in electric power systems. Among these, substation relieability was evaluated according to five different connection types. Then, reliability evaluation was performed for the system with the lowest reliability among the substations in such a way to include the modeled transmission system and the entire distribution system which constitutes the final part of the electric energy offered to the consumers. In the section of result and suggestions, where analysis results were discussed, reliability evaluations were performed for the entire system according to the data and performance indexes calculated in the previous section. These evaluations included the comparison of performance indexes which were separately calculated for each distribution system with the mean values of the indexes electric institutions frequently used in the USA. Evaluations performed according to the related standards revealed that all three networks had low reliability.