Performans analizinde doğrusal elastik eşdeğer deprem yükü yöntemi ile doğrusal elastik olmayan itme analizi yönteminin karşılaştırılması
Comparison of the linear equivalent earthquake load and the non-linear pushover evaluation methods of performance analysis
  1. Tez No: 323896
  2. Yazar: ZAFER KANBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülkemizde meydana gelen depremlerin büyük çapta hasara ve can kayıplarına yol açması mevcut yapı stoğunun yeterli deprem güvenliğine sahip olmadığını göstermektedir. Mevcut yapıların deprem güvenliğinin arttırılması için güçlendirilmeleri ya da güçlendirmenin ekonomik olmadığı durumda yıkılıp yeniden yapılmaları gerekmektedir. Bu işlemlerin güvenilir bir şekilde yapılmasının ilk koşulu mevcut yapıların deprem performanslarının doğru bir şekilde belirlenmesidir.Bu çalışmada, mevcut betonarme bir konut binasının deprem performansının belirlenmesi için Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007'de öngörülen doğrusal elastik ?eşdeğer deprem yükü? ve doğrusal elastik olmayan ?artımsal eşdeğer deprem yükü (itme analizi)? yöntemleri kullanılmış ve her iki yöntem ile elde edilen sayısal sonuçlar karşılaştırılmıştır.Dört bölümden oluşan yüksek lisans tezinin birinci bölümü, konunun açıklanmasına ayrılmış, çalışmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, mevcut yapıların deprem performanslarının belirlenmesi konusunda Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007'de yer alan bilgiler aktarılmıştır.Üçüncü bölümde, sayısal incelemeler yer almaktadır. Bu bölümde, mevcut betonarme binanın deprem performansı Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007'de tanımlanan doğrusal ve doğrusal olmayan hesap yöntemleri ile belirlenmiştir.Son bölüm elde edilen sonuçların değerlendirilmesine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occurrence of major material damage and loss of lives in earthquakes in our country show that the earthquake safety of existing building stock is not enough. Existing buildings should be strengthened to improve their earthquake safety. If strengthening is not economic they should be reconstructed. To operate this process reliable, it is necessary to determine earthquake performance of existing structures correctly.In this study, the linear ?equivalent earthquake load? and the non-linear ?incremental equivalent earthquake load (pushover)? evaluation methods given by 2007 Turkish Earthquake Code are used to determine the earthquake performance of a reinforced concrete building. The numerical results obtained by these methods are compared.In the first chapter of this master thesis, which consists of four chapters, explanation of the subject, purpose and scope are given.The second chapter gives general information about the seismic evaluation of the existing building, according to 2007 Turkish Earthquake Code.Numerical analysis is located in the third chapter. The seismic performance of the reinforced concrete building is determined according to linear and non-linear evaluation methods defined by the 2007 Turkish Earthquake Code.Final chapter covers the evaluation of results obtained in this study.