Su sirkülasyonunun kisitli oldugu kiyi kesimleri ve koylarda seyreden yatlar ve yolcu gemilerinden kaynaklanan evsel atıksularin yonetimi: Gocek ornegi
Management of the domestic wastewater from yachts and passenger ships in bays and coastal areas with limited water circulation: Gocek example
  1. Tez No: 324017
  2. Yazar: ASLIHAN ZEYNEP SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEN BELER BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Su sirkülasyonunun kısıtlı olduğu koy/kıyılarda seyreden yatlar ve yolcu gemilerinden arıtılmamış/yetersiz arıtılmış evsel atıksuların kontrolsüz deşarjı nedeniyle, kıyı bölgelerinde görülen deniz kirlenmesindeki artış, açık deniz ve okyanuslara oranla daha fazla olmaktadır.Deniz kirlenmesini önlemede en kapsamlı uluslararası sözleşme MARPOL'dür. MARPOL'ün ek IV'ü, gemilerden evsel atıksu deşarj kuralları/standartlarını içermektedir. Bu çerçevedeki kontrollere, 400 groston ve 15'ten az kişi taşıyan gemiler dahil edilmemektedir. Bu durum, su sirkülasyonu az kıyı alanlarında organik madde, azot, fosfor ve patojenler bakımından kirlilikler ve riskler yaratmaktadır. Türkiye MARPOL ek IV'ü henüz imzalamamış olsa da bu ek hep gündemde olmuştur ve imzalaması durumunda ise gemilerden atık alım, izleme/denetim gibi konularda problem oluşacaktır.Su sirkülasyonu kısıtlı kıyı/koylarda gemi kaynaklı evsel atıksu yönetim yaklaşımı ve MARPOL ek IV uygulanması durumu, Göcek Bölgesi örnek seçilerek irdelenmiştir. Göcek Bölgesi'nde uygulanan mevcut yönetim yaklaşımında gemiler oluşan evsel atıksularını atık alım ünitesine vermektedir. Koyların kirlenmeden korunması ve halk sağlığı yönünden toplanan gemi atıksularının da arıtılması gerekir. Ancak yapılan çalışmadan görülmüştür ki, Göcek koylarında seyreden nüfus, Göcek yerleşik nüfusunun 5 katıdır. Mevcut durumda, belirtilen atık arıtımı için yeterli kapasite olmasına karşın, atıksu toplama kapasitesi yeterli değildir. Buradan hareketle bu çalışmada uygulanabilir bir yönetim yaklaşımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the uncontrolled discharge of inadequately treated/untreated domestic wastewater from yachts/passenger ships, marine pollution arised in the coasts/bays with limited water circulation is greater than in open seas and oceans.MARPOL Annex IV, the most comprehensive international agreement to control sewage discharges from ships, includes the rules/standarts for sewage discharge from ships. In this context, ships smaller than 400 grosstons or carrying less than 15 people are not included. Therefore in coasts/bays where the water circulation is limited, sewage discharge from small yachts are not controlled, so that contaminants such as organic matter, nitrogen, phosphorus and pathogens poses important risks in marine environment. Although Turkey has not yet signed MARPOL Annex IV, that is on Turkey?s agenda. In such case, waste collection from ships, discharge rules/standarts, monitoring will causes problems.To explore most effective management approach in such areas and discuss the problems coming with the implementation of MARPOL Annex IV, Göcek is selected as an exemple. Currently in Göcek, all discharges from yachts/passenger ships is prohibited, sewage from ships should be collected in sewage holding tanks, delivered to port reception facilities. Concerning the marine environment and public health, collected wastewaters should be treated. However this study showed that, the number of people carried in passenger ships and yachts, are five times greater than the population of Göcek residents. Although treatment capacity in Göcek is sufficient, sewage from yachts is not adequately collected. Based on that, here in this study, the applicable management system are discussed.