Konvansiyonel fırında hareketli raf konstrüksiyonu
Construction of movable shelf in convansional ovens
  1. Tez No: 324040
  2. Yazar: ÖMER YANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda beyaz eşya sektöründeki gelişmeler, teknolojik alandaki gelişmelere paralel olarak ilerleme göstermektedir. Kullanıcı yükünü hafifleten, ergonomik olarak kolaylıklar getiren ürünler; hem üstünlük hem de prestij açısından piyasada firmalara üstünlük sağlamaktadır.Evlerde kullandığımız konvensiyonel fırınlarda da kullanıcı yükünü hafifleten ve daha iyi pişirme sağlayan fonksiyonlar, kullanıcılar tarafından talep edilmektedir. Kullanıcıların fırın içerisinde börek, kek vb. yemekleri pişirmeleri sırasında, daha iyi bir pişirme elde etmek için, tepsi raf konumlarını değiştirmelerinden hareketle, fırın içerisinde düşeyde otomatik hareket eden bir raf sisteminin gerekliliği; üzerinde çalışılan projenin temel dayanağını oluşturmaktadır.Bu gereksinimden hareketle, Arçelik AŞ ARGE İşletmesi ve Bolu Pişirici Cihazlar İşletmesi bünyesinde, konvansiyonel fırın içerisinde çalışabilecek otomatik düşey hareketli raf sisteminin, yapılan literatür araştırmasının ardından konsept çalışmaları yapılmıştır. Seçilen konsept tasarım üzerine farklı detay tasarımlar yapılarak prototip üretimleri gerçekleştirilmiştir.Tasarım aşamalarında, konstrüksiyon sistematiği öğelerinden yararlanılmıştır. Gerekli adımlar izlenmiş ve böylece sonuca daha sistematik bir şekilde varılmıştır.Detaylı tasarım çalışmalarında ve prototip üretimi sonrasında görülen, montaj, titreşim ve estetik yönünden görülen eksiklikler giderilmeye çalışmıştır. Maliyet açısından sorun yaratabilecek üretim metodları ve parça sayılarındaki fazlalık tespit edilerek tasarımda bu bağlamda düzeltilmiştir.Bu çalışma sayesinde; ?yüksek sıcaklık değerlerinin doğurduğu tasarım parametreleri gözönünde bulundurularak konstrüksiyon oluşturma konusunda? bir tez oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, developments in the white goods sector show improvement in parallel with technological developments in the field. The products that alleviate the burden of user and provide ergonomical convenience put the firms to the top of the sector.Conventional ovens which relieve the burden of the user and provide better cooking functions used in houses are demanded by users. The basis of the worked project is the necessity of vertically moveable automatic oven shelf, because it has seen that users changes the level of the oven shelf to achieve better cooking while cooking food.Starting form this requirement, concept designs of the system of vertically movable automatic oven shelf are created after literature search. Different detailed designs of the selected concept design are made and prototype pruduction of them are performed.In design process, the elements of systematic construction are used. Necessary steps are followed and the result is achieved in a more systematic way.Deficiencies seen in design process and prototype production about assembly, vibration and aesthetic are worked to be solved. The number of components used and the production methods which can cause problems about cost are determined and corrected in design process.As a result of this study, a thesis is writen about ?creating a construction considering the design parameters caused by the high temperature values?.