Aşikar ve subklinik hipotiroidi hastalarında serum total sialik asit düzeyleri ve ateroskleroz risk faktörleri ile ilişkisi
Serum total sialic acid levels in overt and subclinical hypothyroid patients and its relationship with atherosclerosis risc factors
  1. Tez No: 324087
  2. Yazar: MUSTAFA ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Aşikar veya subklinik hipotiroidinin (SH) aterogenez ile ilişkili olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Serum total sialik asit (SA) konsantrasyonu ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıklar açısından güncel bir risk göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Çeşitli aterosklerotik hastalıklarda normalden daha yüksek olduğu ve bunlarda aterojenik risk faktörleri ile korele olduğu çeşitli gösterilmiştir. Son yıllarda üzerinde durulan ve yoğun bir şekilde çalışılan total SA düzeylerinin aşikar ve subklinik hipotiroidide nasıl etkilendiğine dair ve bunun diğer ateroskleroz risk faktörleriyle ilişkisini inceleyen araştırma yoktur. Bu nedenle, bu çalışmada aşikar ve subklinik hipotiroidide serum total SA düzeyleri ölçülmesi ve ateroskleroz risk faktörleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya 18-50 yaş arası, bilinen kardiyovasküler risk faktörü olmayan, yeni tanı almış, henüz tedavi edilmemiş 60 hipotiroid (35 subklinik ve 25 aşikar hipotiroidi) ve 30 ötiroid kişi dahil edildi. En az 8 saatlik açlığı takiben kan örnekleri alındı ve rutin biyokimyasal tetkiklerle birlikte ortalama trombosit hacmi (MPV), TSA, serum homosistein ve hsCRP ölçümleri yapıldı. Hastaların tiroid ultrasonografileri yapıldıktan sonra karotis arter KİMK ölçümleri gerçekleştirildi.Aterogenez risk faktörleri açısından iki grup karşılaştırıldığında DKB (70.2±6.9 ve 76.4±10 mmHg, p= 0,001), KİMK (0.58±0.06 ve 0.62±0.12 mm, p=0,046), Total-K (176.5±31.4 ve 203.7±50.6 mg/dL, p=0,003), LDL-K (107.6±25.9 ve 128.5±41.2 mg/dL, p=0,004), TG (82.4±41.6 ve 128.1±82.9 mg/dL, p=0,001) düzeyleri hastalar lehine anlamlı derecede artmış bulundu. Yine aterogenenezle ilgili diğer ölçütlerden SKB, ürik asit, hs CRP ve homosistein düzeyleri de hasta grubunda yüksekti. Ancak istatistiksel anlamlılık kazanmamıştı. Hipotiroidili hastalarda serum total SA düzeyi kontrol grubundan yüksek bulunmuş ancak aradaki fark istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır.Hasta grubunda KİMK ile SA arasında orta dereceli pozitif korelasyon saptandı (p=0,002 r=0,385). Yine SA ile ürik asit arasında orta dereceli pozitif korelasyon saptandı (p=0,03 r=0,292).SH hastalarında SA ile KİMK arasında (p=0,005 r=0,464) Hipotiroidi hastalarında ise SA ile hsCRP arasında pozitif korelasyon saptandı (p=0,04 r=0,407).Çalışmamızda hipotiroidili hastalarda birçok aterogenez risk göstergesi kontrol grubundan yüksek bulunsa da bunlardan bir kısmı (sialik asit dahil) istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır. Bununla birlikte SA'in hasta grubunda KİMK, hsCRP ve ürik asit gibi bazı belirteçlerle korelasyon göstermesi SA'in hipotiroidili hastalarda bir aterogenez göstergesi olarak kullanılabileceği fikrini akla getirmektedir. Ancak bu konuda yeterli kanıt verebilecek prospektif, geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
It has been showed in several studies that overt or subclinical hypothyroidism (SH) is associated with atherogenesis. Serum total sialic acid (SA) concentration is assessed as an up to date risc indicator of atherosclerosis and cardiovascular diseases. It has been seen that it?s over normal values in several atherosclerotic diseases and correlated with some atherogenic risc factors. It was aimed to investigate about how SA levels are effected in overt or subclinical hypothyroidism and how it?s associated with other atherosclerosis risc factors because there is no study about these topics, though SA is intensively studied in recent years.Sixty hypotyroid (35 subclinical and 25 overt hypotyroid) and 30 eutyroid person who were between 18-50 ages, had no defined cardiovascular risc factors, newly diagnosed and had not been treated yet were enrolled to the study. minimum 8 hours? fasting blood samples were taken and mean platelet volume (MPV), TSA, serum homocystein and hsCRP was measured in addition to routin biochemical measurements. Carotid artery CIMT measurements were performed by ultrasonography after thyroid probing.When the two groups were compared for atherogenesis risc factors, DBP (70.2±6.9 and 76.4±10 mmHg, p= 0,001), CIMT (0.58±0.06 and 0.62±0.12 mm, p=0,046), Total-C (176.5±31.4 and 203.7±50.6 mg/dL, p=0,003), LDL-C (107.6±25.9 and 128.5±41.2 mg/dL, p=0,004), TG (82.4±41.6 and 128.1±82.9 mg/dL, p=0,001) levels were significantly increased in patients. Other atherogenesis related measurements such as SKB, uric acid, hsCRP and homocystein levels were also increased in patients, but not statistically significant. Serum total SA levels were higher in hypotyroid patients compared to controls but the difference was not statistically significant.In patients? group a moderate positive correlation between CIMT and SA was determined (p=0,002 r=0,385) as it was between SA and uric asit (p=0,03 r=0,292).SA and CIMT were positively correlated (p=0,005 r=0,464) in SH patients such like SA and hsCRP were (p=0,04 r=0,407) in hypotyroid patients.Though several atherogenesis risc indicators were found to be higher in hypotyroid patients compared to the control group, some of them, including sialic acid, did not show statistical significance. However, the existence of correlation between SA and some indicators like CIMT, hsCRP and üric acid in patients? group suggests that it can be an atherogenesis indicator in hypotyroid patients. Large and prospective studies are needed in this area to obtain enough evidence.