Random bazlı sıçan karın derisi flebinde COX2 inhibitörlerinin anjiyogenez üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of COX2 inhibitors on angiogenesis of random pattern rat abdominal skin flaps
- Tez No: 324154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEKİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Deri flepleri, doku defekti onarımında sık başvurulan onarım seçeneklerindendir. Deri flepleri ile başarılı bir onarım elde etmede en önemli unsur ise flebin beslenme yeteneğidir. Geçmişten günümüze flep yaşayabilirliğine etki eden ilaçların birçok deneysel çalışması yapılmıştır. Bunlar arasında, perioperatif ve postoperatif dönemde sıkça kullanılan bazı analjezik ve antienflamatuar etkili ilaçların siklooksijenaz (COX) enzimi üzerinden flep yaşayabilirliğini etkilediği bilinmektedir. Yeni geliştirilen ve COX?2 inhibisyonu yapan ilaçların ise random paternli fleplerde neoanjiogenez üzerine olan etkileri bilinmemektedir. Bu nedenle çalışmamızda selektif COX?2 inhibisyonu yapan selekoksib'in flep beslenmesi üzerine etkilerini araştırdık.Çalışmada 48 adet sıçanın sol inguinal bölgesinde, lateral torasik arterin ve inferior epigastrik arterin flebe giren aksiyel dalları kesilerek, eni ve boyu 3cm olacak şekilde lateral bazlı random patern deri flepleri oluşturuldu. Flebin vaskülaritesi üzerine etkilerini araştırmak için birinci deney grubunda selektif COX?2 inhibitörü olan Selekoksib uygulandı. İkinci deney grubunda COX?1 ve COX?2'yi nonselektif olarak inhibe eden Metamizol Sodyum ve üçüncü deney grubunda nonselektif olarak kullanılan fakat periferde COX?2 enzimine selektif olan Parasetamol kullanıldı. Kontrol grubunda hangi bir ilaç kullanılmadı. Selekoksib, Metamizol Sodyum ve Parasetamol'ün neoanjiogenezis üzerine olan etkileri klinik, radyolojik ve patolojik incelemeler üzerinden karşılaştırıldı.Çalışmada cerrahi sonrası 7. ve 21. günde histopatolojik örnekler alındı. Yine 7. ve 21. günlerde mikroanjiografi çalışıldı. Örnekler histopatolojik olarak enflamatuar hücre yoğunluğu, ödem ve neoanjiogenez açısından değerlendirildi. Mikroanjiografi yapılan sıçanların ise damar yoğunluk analizi ?VesSeg Tool? damar segmentasyon yazılım programı ile değerlendirildi (ISIP, Institute for Signal Processing, University of Lübeck, Germany). İstatistiksel değerlendirme ise ?Statistics Analysis Systems? (SAS, 2009) istatistik paket programı ile yapıldı.Selekoksib ve Parasetamol grubunda 1. hafta sonunda neoanjiogenez kontrol grubuna göre daha az oluşmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). 3. hafta sonunda da bir miktar artış oluşmakla beraber kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). .Metamizol Sodyum grubu ile kontrol grubu arasında bir haftalık ilaç kullanımı sonrasında yeni damar oluşumu açısından sonuçlar istatistiksel olarak farklı değildi (p>0,05). Ancak üç haftalık takip sonrasında istatistiksel olarak anlamlı idi (p?0,05). Metamizol Sodyum grubu 3 haftalık takip sonrasında neoanjiogenezisi belirgin bir şekilde artırmıştır.Bu çalışmada COX?1 ve COX?2'yi birlikte inhibe eden Metamizol Sodyumun anjiogenezisi belirgin şekilde arttırdığı, eğer klinikte flep cerrahisi sonrasında antienflamatuar ve analjezik ilaç kullanılacaksa ilk tercih olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSkin flaps are commonly employed for resurfacing tissue defects. The success of anygiven flap procedure hinges on sufficiency of its blood supply, and a number of experimentalstudies have been conducted to improve flap viability. COX inhibiting agents are already in usebefore, during and after flap surgery due to their analgesic and anti-inflammatory properties andthey are known to improve flap viability. We have investigated the influence of selective COX2inhibitors in the neoangiogenesis of random pattern flaps.Forty-eight rats were divided into 4 groups and their lateral based inguinal flapsmeasuring 3x3 cm were used as the experimental flap models. Group 1 was the control group sono agents were administered. In groups 2, 3 and 4; Celecoxib (selective COX2 inhibitor),Metamizole Sodium (nonselective COX1 and COX2 inhibitor) and Paracetamol (selective toCOX2 in the periphery) were administered, respectively. Clinical observations, radiologicalstudies and histopathological analyses were undertaken in order to demonstrate and compare theindividual agents' influence in flap viability and neoangiogenesis.At the 7th and 21st postoperative days, histopathological samples were harvested andmicroangiographical analyses were undertaken. The specimens were evaluated for inflammatorycell intensity, edema and neoangiogenesis. Microangiographs were processed via VesSeg Toolvessel segmentation software for vessel intensity analyses. Statistical analyses were carried outvia SAS software.Groups 2 and 4 displayed lesser neoangiogenesis when compared with the control groupby the end of the first week.