Tiroid nodüllerinin benign-malign ayrımında sonoelastografinin tanısal değeri
The diagnostic value of sonoelastography in the differentiation of benign-malignant thyroid nodules
  1. Tez No: 324155
  2. Yazar: RAMAZAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ELMALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı benign ve malign tiroid nodülü ayrımında ultrasonografinin (US), renkli Doppler ultrasonografinin (RDUS), sonoelastografinin, kas-nodül gerinim oranının (KNGO) tanısal değerini ve KNGO ile parankim-nodül gerinim oranı (PNGO) arasında tanısal açıdan fark olup olmadığını araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışma fakülte etik kurulu tarafından onaylandı ve tüm hastalardan yazılı onam alındı. Tiroidde nodülü bulunan ve ince aspirasyon biyopsi (İİAB) işlemi için gönderilen 106 ardışık hastaya (88 K, 18 E; 49±12 yaş) İİAB işleminden önce US, RDUS ve sonoelastografi yapıldı. Her bir nodülün US, RDUS ve sonoelastografi özellikleri kaydedildi. Sonoelastografide ortalama KNGO ve PNGO hesaplandı ve her iki gerinim oranı için ROC analizi kullanılarak benign ve malign nodül ayrımında eşik değer belirlendi. İki gerinim oranı arasındaki uyum k istatistiği ile değerlendirildi.Sonuçlar: Histopatolojik incelemeye göre nodüllerin 83'ü benign 23'ü malign olarak sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the diagnostic value of ultrasonography (US), color Doppler ultrasound (CDU), sonoelastography (SE), muscle-to-nodule strain ratio (MNSR) in the differentiation of benign and malignant thyroid nodules and to see if there was a difference between MNSR and parenchyma-to-nodule strain ratios (PNSR) in diagnosis.Methods and Materials: The study was approved by the institutional ethics committee. Informed consent was obtained from all patients. A total of 106 consecutive patients (88 female and 18 male; mean [±SD] age, 49±12 years) with thyroid nodules who were referred for fine-needle aspiration biopsy (FNAB), were prospectively examined using US, CDU, and sonoelastography before the FNAB. The US, CDU, and SE features of each nodule were recorded. The mean MNSR and PNSR were calculated for each nodule and receiver operating characteristic (ROC) curve analysis was used to determine the best cutoff point for both strain ratios in the differentiation of benign and malignant thyroid nodules. The agreement between the two strain ratios was assessed using the weighted ? test statistic.Results: According to the histopathologic results, 83 of the nodules were benign and 23 were malignant. According to the four-point scoring system, 44 (53%) of the 83 benign nodules had a score of one or two while 22 (95%) of the 23 malignant nodules had a score of three or four. Using ROC analysis, the best cutoff point for MNSR 1.85 and for PNSR 3.14 was computed in the differentiation of benign and malignant thyroid nodules.