Acil serviste travmalı hastalarda kan transfüzyonu kararını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting decision in emergency department patients with blood transfusion
  1. Tez No: 324166
  2. Yazar: ZÜHTÜ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER YARDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETAmaç: Travma hastalarında kanamanın erken tanısı ve tedavisi mortalite ve morbiditenin azaltılmasına katkı sağlar. Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran travmalı hastaların genel özelliklerini tanımlamak, bu hastalardan kan transfüzyonu yapılanların belirgin özelliklerini ortaya koyarak kan transfüzyon kararını etkileyen faktörleri saptamaktır.Gereç ve Yöntemler: 2010?2011 yıllarında acil servise travma nedeniyle başvuran 2868 hastanın dosya bilgileri geriye dönük olarak incelendi. Tüm hastaların genel özellikleri incelendikten sonra, hastalar kan transfüzyonu yapılanlar (KT (+) Grup) ve kan transfüzyonu yapılmayanlar (KT (-) Grup) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların genel özellikleri bu iki grup arasında karşılaştırıldı.Bulgular: KT (+) ve KT (-) grupların genel özellikleri karşılaştırıldığında; nabız, sistolik ve diastolik kan basıncı, solunum sayısı, şok indeksi, bazı laboratuvar sonuçları, kullanılan skorlama sistemleri ve travma tipi açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: Early diagnosis and treatment of bleeding in trauma patients contribute to the reduction of mortality and morbidity. The aim of this study was to identify the general characteristics of trauma patients admitted to the emergency department (ED) and the pronounced features of patients who needed blood transfusion, and then to determine factors that affect the decision of blood transfusion in those patients.Material and Methods: Data of 2868 patients who admitted to the ED due to trauma between 2010-2011 years were analysed retrospectively. After analysing the general characteristics of all patients, they were divided in to two groups as with blood transfusion (BT (+) Group) and without blood transfusion (BT (-) Group).