Hışıltılı çocuklarda vitamin D düzeyinin değerlendirilmesi
The evaluation of vitamin D level in wheezing children
- Tez No: 324167
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SANCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Hışıltı, alt solunum yollarının kısmi obstrüksiyonu sonucu gelişir. Her yaşta görülebilmekle birlikte, küçük yaşlarda daha sıktır. Astımın ekvator kuşağından uzaklaştıkça artması ve güneşle temasın azalmasına bağlı yetersiz vitamin D sentezi arasında bağlantı olabileceği hipotezi öne sürülmüştür. Bu çalışmada, serum vitamin D düzeyinin ve vitamin D eksikliğinin vizing gelişimi ve klinik özellikleri üzerine olan etkisi incelenmeyi amaçlanmıştır.D vitaminin immün sistemin düzenlenmesi ve akciğer gelişimi üzerindeki etkilerinin keşfiyle yeni bir boyut kazanmıştır. Vitamin D ve metabolitleri, kalsiyum ve kemik metabolizmasındaki etkileri dışında, son yıllarda immün regülasyonda da görev aldıkları belirlenmiştir. Vitamin D aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucudur. Yakın zamanda yayınlanan iki araştırmada yenidoğan ve çocuklarda düşük vitamin D yetmezliği ile akut alt solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatış sıklığında ve ihtiyacında artış olduğu bildirilmiştir. Vitamin D düzeyi düşük çocuklarda alt solunum yolu hastalıkları daha şiddetli seyredebilmektedir.Vitamin D' nin alerjik hastalıkları arttırdığı veya azalttığına yönelik çelişkili çalışmalar bulunmaktadır. Bazı hayvan çalışmalarında, astım modellerinde farmakolojik dozda vitamin D ile Th2 tip immün yanıtın arttığı, otoimmun hastalık modellerinde ise Th1 yanıtının azaldığı görülmüştür. Bebeklikte vitamin D ilaveli gıdalarla beslenenlerde atopi ve alerjik rinit riskinin arttığını bildirilmiştir. Buna karşın astımlı hastaların serum vitamin D düzeyleri düştükçe inhale kortikosteroid kullanım ihtiyaçları artmaktadır. Ayrıca gebelikte yüksek vitamin D ile beslenen annelerin çocuklarında erken dönem hışıltı sıklığında azalma olduğu görülmektedir.Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalında hışıltılı solunum şikayetiyle başvuran 1-3 yaş aralığındaki toplam 40 hasta ve çocuk genel polikliniğine başvurmuş ancak herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan, yaş grubu ve cinsiyet dağılımı hasta grubuna benzer 30, toplam 70 çocuk dahil edildi. Hışıltı tanısı, şiddetinin ve kontrol durumunun değerlendirilmesi martinez' in kriterlerine göre yapıldı. Her iki gruptan çalışma öncesi serum vitamin D, kan eozinofil ve serum IgE düzeylerinin belirlenmesi için kan örnekleri alındı.Bulgular: Çalışmamızda, hasta grubunda kan vitamin D düzeyi kontrol grubuna göre düşük saptandı. Hasta grubunda ailede alerjik hastalık bulunma öyküsü kontrol grubuna göre yüksekti (p=0,032). Hasta grubunda kardeşinde alerji öyküsü kontrol grubuna göre yüksek (p=0,018) olarak saptandı. Hasta grubunda evde rutubet açısından kontrol grubuna göre yüksekti (p=0.014). Hasta grubunda anne sütü alma süresi kontrol grubuna göre ortalama 13 ay daha kısaydı. Hasta grubunda kan eozinofil sayısı ve IgE düzeyleri kontrol grubuna göre yüksekti. D vitamini yetersizliği bulunan hışıltılı çocuklarda vitamin D düzeyi ile IgE(log10) değerleri arasında pozitif yönde ilişki varken, kontrol grubunda negatif yönde ilişki belirlendi.Sonuç: Astımlı çocukların, daha az anne sütü almaları, uzun süre kortikosteroid tedavisi kullanmaları ve yetersiz güneş ışınına maruz kalmaları nedeniyle vitamin D düzeyleri sağlıklı çocuklara göre daha düşük bulunmuştur. Bu nedenle wheezy infant ve astım tanısıyla takip edilen hastalarda profilaktik D vitamini tedavisinin verilmesi klinik semptomları azaltacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF VITAMIN D LEVEL IN WHEEZING CHILDRENObjectives: `Wheezing? develops in result of the partial obstruction of the lower respiratory tract. Being noted in every age, wheezing is more often for young ages. Remarking the asthma more often in the developed countries has been tried to be explained with the hypothesis of hygiene. In this study, serum vitamin D levels and the development of wheezing and clinical features of vitamin D deficiency on the investigation of the effect intended.With the discovery of the effects of vitamin D on the regulation of immune system and on the development of the lungs, vitamin D has gained a new dimension. Beyond their effects on calcium and bone metabolism, vitamin D and its metabolites have played a role on immune regulation in recent years. Concurrently, Vitamin D is protective against lower respiratory infections. In two researchs brought out recently, it has been declared that there is an incline in the frequency and need in infants?and children?s entering a hospital depending on vitamin D inadequacy and acute lower respiratory infections. Especially, lower respiratory infections develop more drastically in children who have low vitamin D level.There are contradictional studies proposing that vitamin D declines or inclines the allergic diseases. In some animal researches, it has been viewed that the vitamin D in pharmacological dose and Th2 type immune response have grown in the asthma models while Th1 immune response has declined in autoimmune disease models. It has been stated that the risk of atopy and allergic rhinitis increases for the individuals who had a diet of vitamin D added food. Inspite of this, as the level of serum vitamin D of the people with asthma decreases, their need of inhaled corticosteroid using increases. Moreover, it is seen that there is a decrease in the pre-term wheezing frequency in the children of the mothers who had a high vitamin D added diet during their pregnancy.Material and Method: In this study, 40 patients between the ages 1 and 3 who entered Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine ? Department of Child Immunology and Allergy with the complaint of wheezing and a group of 30 children who entered Department of Pediatrics but had no health problems, totally 70 children have been included. (The healthy children group ? the control group has a similar rank to the patients group according to the age and sex factors.). The diagnosis of wheezing, the evaluation of the intensity of wheezing and the evaluation of the statement of controlling have been done in respect of Martinez?s criteria. Before the study, blood samples were take from both groups for determining their serum vitamin D, blood eosinophil and serum IgE levels.Results: At the end of this study, the blood vitamin D level of the patients group has been found less when compared to the control group. In patients group, the history of allergic diseases in their families was higher than the control group (p=0,032) . The history of allergic diseases found in their siblings was higher in the patients group (p=0,018). When handled according to the degree of humidity they were exposed in the houses, the degree of the patients group was higher in comparison to the control group (p=0.014). In patients group, the duration of being breastfed was approximately 13 months lower than the control group. The blood eosinophil number and IgE levels are higher in the patients group. While there is a positive relation between the vitamin D level and IgE(log10) values of the wheezing children having inadequate vitamin D, this relation between vitamin D level and IgE(log10) has been stated as negative in the control group.Conclusion: Children with asthma, due to take less bresth milk,long term corticosteroid therapy and inadequate exposure to sunlight,vitamin D level found to be lover than healty children. For this reason, thought given prophylactic treatment of vitamin D to the patients with a diagnosis of asthma in wheezy infants reduce the clinical symptoms of.