Beden kitle indekslerine göre bireylerin diyet ürünler kullanma durumları ile bilgi düzeylerinin saptanması
Establishing individualses using diet product cases and knowladge levels for their BKİ
- Tez No: 324175
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZETBu araştırma kilo vermek veya sağlıklı beslenmek amacıyla İstanbulda özel birhastanenin diyet polikliniğine başvuran 206 kişi üzerinde (165 kadın 41 erkek)BKİ'lerine göre gruplandırılan bireylerin (düşük kilolu:46 kişi, normal kilolu:46 kişi,fazla kilolu:42 kişi, şişman:33 kişi, aşırı şişman:39 kişi) diyet ürün kullanım durumlarınıve kullanım nedenlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmayaalınan bireylerin, diyet ürün kullanma durumları, kullandıkları diyet ürünleri, bunlarıkullanma ve tercih nedenleri, bu ürünler hakkındaki görüşleri ve bilinç düzeylerisaptanmıştır. Diyet ürün kullananlar araştırmaya alınan tüm bireylerin %87,4'ünüoluşturmaktadır. Katılımcıların %50,3'ü sadece zayıflama diyeti uyguladığı dönemdediyet ürün kullanmaktadır. Araştırmaya alınanların %17,5'i bu ürünlerin tamamenkalorisiz olduğunu düşünürken, %17,0'si tamamen yağsız olduğunu düşünmekte,%10,7'si ise bu ürünleri istedikleri kadar yiyebileceklerini ve bir zararı olmadığını ifadeetmektedir. Başka bir ifadeyle diyet ürün kullananların yarıya yakınının (%45,2) diyetürünleri ile ilgili yanlış bilgiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Bireylerin sadece %19.6'sıdiyet ürünlerle ilgili endişeleri olduğunu belirtmiştir. Diyet ürünü kullanan bireylerden%57,1'i bu tür ürünlerde güvenilir marka tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis research is applied to determine dietary food consumption and consumptionreasons over 206 people whom are grouped according to their BMI levels (46 thinpeople, 46 normal weight people, 42 overweight people, 33 obese people, 39 morbidobese people), applied to a private hospital?s dietary polyclinic in Istanbul in order tolose weight or eat healthy. Attendants? dietary supplement usage conditions, the dietarysupplies they consume, consumption and selection reasons of the dietary supplies,thoughts and level of consciousness determined during the research. 87,4% of theattendants are using dietary supplements. 50,3% of the attendants, whom consumedietary supplement, consume only when they are on diet. 17,5% think that the dietarysupplies are zero calorie, 17,0% of the attendants think that these supplies are zero fat,10,7% think they can eat these supplies as many as they can because it will be harmless.We can say that with this information, 45,2% of the attendants have wrong informationabout these kimds of supplements. 57,1% of the attendants that consume dietarysupplies indicated that they choose supplies according to their brands.