Duygudurum dengeleyici ilaçlardan lityum ve valproik asit'in SH-SY5Y hücre hattı üzerinde koruyuculuğu
The neuroprotective effects of lithium and valproic acid on SH-SY5Y cell line
- Tez No: 324201
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖZERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Psikiyatri, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Psychiatry, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gu?nu?mu?zde nörodejenerasyonun tedavisinde kesin bir çözu?m bulunmamış olmakla birlikte çeşitli yaklaşımlar mevcuttur. Bu yaklaşımlardan biri olan nöroproteksiyon; oluşmuş nöronal hasarı geri döndu?recek veya sonraki nöronal hasarlanmayı önleyecek bir ajanın uygulanmasıdır.Bu çalışmada, insan nöroblastoma hu?cresinde, mitokondriyal inhibitör olan Paraquat(Methyl viologen dichloride) ile indu?klenerek oluşturulacak olan toksisite modelinde, duygudurum du?zenleyici ilaçlardan lityum ve valproik asidin nöroprotektif etkisinin olup olmadığı, koruyuculuk var ise bunun hangi yollar aracılığıyla gerçekleştiğinin araştırılmasıamaçlandı.Çalışmanın ilk bölu?mu?nde, 2-10 mM Lityum ve 100- 1000 ?M ValproikAsidin 24 saat preinku?basyonunun, SH-SY5Y hu?crelerini, 500-1000 ?M Paraquat ile oluşturulan hasara karşı koruyup korumadığı araştırıldı. Çalışmanın ikinci bölu?mu?nde ise Paraquatın SH-SY5Y hu?creleri u?zerinde apoptoz yolu ile ölu?m oluşturduğu gösterilerek, lityumun apoptotik yolakta sorumlu proteinlerden Bcl-2, Bax ve Bcl-xl'in mRNA'ları u?zerinde olan etkisi qPCR yöntemiyle incelendi.Çalışmanın sonucunda; Lityumun 2mM ve 5mM dozlarında 24 saatlikpreinku?basyonunun, paraquat toksisitesine karşı hu?creleri anlamlı du?zeyde koruduğu, Valproik Asidin ise uygulanan dozlarının hu?creler u?zerinde koruyucu etkisi bulunmadığı göru?ldu?. Ayrıca Lityum preinku?basyonunun, paraquat ile oluşturulan modelde, antiapoptotik etkili Bcl-2 ve Bcl-xl mRNA miktarını arttırırken, proapoptotik etkiye sahip olan Bax mRNA'sını azalttığı belirlendi.Bu çalışma ile Lityumun, paraquat modeli u?zerinde anti-apoptotik etkisi bulunduğu ilk kez gösterilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is not any definite treatment method for neurodegenerative diseases; however, some approaches may be useful for neuroprotection by application of an agent, which may serve for the reversal of neuronal damage or prevention from further neuronal damage.In this study, it was aimed to analyze whether lithium and valproic acid, which are mood stabilizers, have neuroprotective effects on human neuroblastoma cell line treated with mitochondrial inhibitor paraquat (methylviologen dichloride). Furthermore, the mechanism of protection was further analyzed.In the first part of the study, the procteting effects of 24 hours pre-incubation of 2-10 mM Lithium and 100-1000 ?M valproic acid followed by the damage caused by 500-1000 ?M paraquat was assesed. In the second part of the experiment, it was shown that paraquat causes apoptotic cell death in SH-SY5Y cells. Then, the impact of lithium on Bcl-2, Bax and Bcl-xl, which are responsible for promotion of apoptosis pathway, was analyzed using qPCR.As a result of this study, lithium showed protective effects at doses of 2mM and 5mM in 24 hours pre-incubation. On the other hand, Valproic acid did not show any protecting affects. Furthermore, lithium pre-incubation caused up-regulation of anti-apoptotic Bcl-2 and Bcl-xl mRNAs, while pro-apoptotic Bax was decreased.In this study, the anti-apoptotic effect of lithium on the paraquat-induced neurotoxicity model is shown for the first time.