Yatarak tedavi gören bipolar bozukluk tanılı hastalarda çoklu psikotrop kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of multiple psychotropic drug use in inpatients diagnosed with bipolar disorder
  1. Tez No: 918691
  2. Yazar: AYBENİZ CİVAN KAHVE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA BARUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bipolar bozukluk kronik ve ataklarla seyreden ciddi bir ruhsal bir hastalıktır. Hem bireysel faktörlerdeki farklılıklar hem de hastalığın karmaşık olabilen seyri sebebiyle bipolar bozuklukta polifarmasi uygulamaları klinisyenlerce sıkça tercih edilebilmektedir. Bu araştırmanın amacı, yatarak tedavi gören bipolar bozukluk tanılı hastalarda ülkemizde tercih edilen psikotropları belirlemek, polifarmasi kullanımının yaygınlığını ve tercih edilen ilaç kombinasyonlarını tanımlamak, uygulanan farmakoterapilerin alanyazın ve tedavi kılavuzları ile uygunluğunu değerlendirmektir. Ayrıca, hastaların klinik özelliklerine göre kimlerde polifarmasi uygulamalarının yapıldığı değerlendirilerek risk grubundaki kişilerin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmamız retrospektif, çok merkezli ve gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmaya, üç ayrı merkezde, 1 Haziran 2019 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yatarak tedavi gören bipolar duygulanım bozukluğu tanısı alan toplam 438 hasta dahil edilmiştir. Sosyodemografik bilgiler, hastalık süresi, yatış sayısı, taburculukta önerilen psikotropların sayısı ve türü, taburculuk sonrası bir yıllık poliklinik takipleri kaydedilmiştir. Katılımcıların %7.5'inde monoterapi, %45.4'ünde basit polifarmasi, %47.1'inde kompleks polifarmasi uygulandığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder is a chronic and episodic severe mental illness. Due to both individual differences and the complex course of the illness, polypharmacy practices are frequently preferred by clinicians in the treatment of bipolar disorder. The aim of this study is to identify the psychotropics commonly used in our country among inpatients diagnosed with bipolar disorder, to determine the prevalence of polypharmacy, to describe the preferred drug combinations, and to assess the conformity of the pharmacotherapies applied with the existing literature and treatment guidelines. Additionally, it aims to evaluate the clinical characteristics of patients undergoing polypharmacy to identify those at risk. This study is a retrospective, multicenter, and observational study. A total of 438 patients diagnosed with bipolar affective disorder, who were treated as inpatients between June 1, 2019, and December 31, 2020, at three different centers, were included. Sociodemographic information, duration of illness, number of hospitalizations, number and types of psychotropics recommended at discharge, and one-year outpatient follow-ups after discharge were recorded. It was found that monotherapy was applied to 7.5% of the participants, simple polypharmacy to 45.4%, and complex polypharmacy to 47.1%.