İç kulak anomalisiz koklear implantlı çocuklarda elektriksel uyarılmış işitsel beyin sapı potansiyelleri ve işitsel aksiyon potansiyellerinin karşılaştırılması
Comparion of electrically evoked auditory brainstem potentials and compound action potentials results obtain from cochlear implant recipient children without inner ear anomaly
  1. Tez No: 324215
  2. Yazar: SEDA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırma iç kulak anomalisi bulunmayan koklear implantlı çocuklarda elektriksel uyarılmış bileşik aksiyon potansiyelleri (ECAP) ile elektriksel uyarılmış işitsel beyinsapı yanıtlarının (EABR) ilişkisini araştırmak amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB AD İşitme Konuşma Denge Ünitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Nucleus marka koklear implant kullanan 2 ile 6 yaş arasındaki 16 çocuk katılmıştır. Katılımcıların tüm intrakoklear elektrodlarının impedans telemetrisi yöntemiyle akım değerleri belirlenmiş, ardından bir bazal, bir medial, bir de apikal olmak üzere üç elektrodun ECAP eşikleri kaydedilmiştir. ECAP eşikleri belirlenen elektrodların EABR eşikleri saptanmıştır. 200 CL ve 180 CL uyarım seviyelerinde eIII ve eV dalgalarının şiddet-latans fonksiyonları, amplitüd ve morfolojik incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistik, Spearman korelasyon analizi ve Wilcoxon işaretli sıra testi ile analiz edilmiştir. ECAP ile EABR eşikleri arasında apikal, medial ve bazal elektrodlarda güçlü, pozitif yönde, anlamlı korelasyon elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was performed in DEUTF KBB AD for researching the relationship between electrically evoked compound action potential (ECAP) and electrically evoked brainstem responses from the cochlear implant recıpıent children without inner ear anomaly. Between ages 2 and 6 years old 16 children with Nucleus Cochlear Implant was attended to this study. First intracochlear electrodes current value was measured by impedance telemetry method, then one in the basal, one in the median and the other one in the apical 3 electrodes? ECAP thresholds was recorded. EABRs in 200 CL and 180 CL was recorded to analyze EABR thresholds, intensity-latance function, amplitude and morphology of the same electrodes. Tha data was analysed by Spearman correlation analyse and Wilcoxon signed rank test. There was a strong, positive and significant correlation between ECAP and EABR thresholds in the apical, median and the basal electrodes.