Sekonder amiloidozu ve böbrek tutulumu olan hastalarda prognozu etkileyen faktörler
Prognostic markers in aa amyloidosis patients with kidney involvement
  1. Tez No: 324241
  2. Yazar: MAHMUT ALTINDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZETM. Altındal, Sekonder Amiloidozu ve Böbrek Tutulumu Olan Hastalarda Prognozu Etkileyen Faktörler, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Tezi, Ankara, 2013. Böbrek hastalığı AA amiloidozlu hastalarda morbidite ve mortalitenin en önemli sebebidir. Ailevi Akdeniz ateşinin (FMF) AA amiloidozun en sık sebebi olduğu bir popülasyonda, böbrek tutulumu gerçekleşmiş AA amiloidozun seyri ve tedavi yanıtıyla ilgili bilgiler son derece sınırlıdır. Ünitemizde Ocak 2000 - Haziran 2012 tarihleri arasında 111 hastada böbrek tutulumu olan AA amiloidoz tespit edildi. Bu hastalardan tahmini glomerüler filtrasyon hızı (GFH)? 20 ml/dk/1,73m² olan 80 hasta ortanca 39 ay izlendi. Hastalarda renal sağkalım ve mortaliteyi etkileyecek faktörlerin ortaya konulması amacıyla, bazal ve takip sonundaki klinik ve laboratuvar veriler değerlendirildi. 55 hastanın (%68,8) primer hastalığı ailevi Akdeniz ateşiydi. Böbrek sağkalımı ortanca 86 ay bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Altındal, Hacettepe University Faculty of Medicine Thesis in Nephrology, Ankara, 2013. Prognostic markers in AA amyloidosis patients with kidney involvement. Kidney disease is the most important cause of morbidity and mortality in patients with AA amyloidosis. Data is scarce regarding outcome in AA amyloidosis with kidney involvement and response to therapy in a population which familial Mediterranean fever (FMF) is the primary cause of AA amyloidosis. One hundred and eleven patients were diagnosed with AA amyloidosis and kidney involvement in our unit between January 2000 and June 2012. Eighty of them with estimated glomerular filtration rate over 20 ml/min/1.73m² were followed for a median of 39 months. We evaluated clinical and laboratory data at the diagnosis and at the end of follow up to investigate factors affecting kidney survival and mortality. Primary disease underlying AA amyloidosis were FMF in 55 (68.8%) patients. Median kidney survival was 86 months.