İnflamatuvar barsak hastalıklarında böbrek tutulumu
Renal involvement in inflammatory bowel disease
- Tez No: 455137
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Nefroloji, Gastroenterology, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: İnflamatuvar barsak hastalığı (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit) tanısı ile takip ve tedavi edilen hastalardaki böbrek tutulumu (sıklığı, demografik, klinik, laboratuvar ve histopatolojik bulguları) ve bunları etkileyen faktörleri incelemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda 2000-2016 yılları arasında inflamatuvar barsak hastalığı (İBH) tanısı ile takip ve tedavi edilen hastaların dosya bilgileri retrospektif olarak aynı araştırmacı tarafından incelendi. Çalışmaya klinik, endoskopik ve histopatolojik olarak İBH tanısı alan, 18 yaş ve üzeri hastalar dâhil edildi. Hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları, yakınmaları, fizik muayene, laboratuvar, endoskopi ve biyopsi bulguları, hastalık aktiviteleri ve tedavileri, böbrek tutulumu ve böbrek tutulumu ile ilişkili olabilecek faktörler hasta dosyalarından kaydedildi. Bulgular: İBH tanısı ile takip edilen 1874 hastanın 1055' inde ülseratif kolit (ÜK), 819' unda ise Crohn Hastalığı (CH) tanısı mevcuttu. İBH olan 1874 hastanın 105' inde (% 5,6) böbrek tutulumu saptandı. ÜK tanılı hastalarda böbrek tutulumu 50 olguda (% 4,7) bulundu. CH olan olguların ise 55' inde (% 6,7) böbrek tutulumu saptandı. CH tanılı hastalarda sıklık sırasına göre renal kalkül (% 81,8), sekonder (AA) amiloidoz (% 10,9) ve kronik böbrek yetmezliği (% 7,2) saptandı. ÜK tanılı hastalarda sıklık sırasına göre renal kalkül (% 90), glomerülonefrit (% 6), kronik böbrek yetmezliği (% 2) ve akut tübülointertisyel nefrit (% 2) saptandı. CH' nda böbrek tutulumunun hastalık aktivitesi ve cerrahi rezeksiyon ile ilişkisi saptanırken aynı ilişki ÜK' de gözlenmedi. Sonuç: İBH' nda nefrolitiyazis en sık görülen böbrek tutulum şeklidir ve hastalık aktivitesi ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study. it is aimed to analyze the renal manifestations (wıth their prevalance, demographic, clinical, laboratory and histopathological findings) in patients who have been diagnosed as and followed up with Inflammatory Bowel Diseases (Chron's Disease or Ulcerative Colitis). Patients and Methodology: Patient files who have been diagoned as and followed up with Inflammatory Bowel Diseases (IBD) in Istanbul Unıversity Cerrahpasa Medical Faculty Gastroenterology Department from 2000 to 2016 were retrospectively analyzed. Patients who have IBD diagnosis wıth clinical, endoscopic and hıstopathological findings and who are older than 18 years were enrolled. Demographic characteristics, co-morbidities, initial complaints, physical examination findings, laboratory, endoscopy and biopsy findings, disease activities and treatments, renal manifestations and factors that may be related with these manifestations were recorded from the patient files. Findings: Among 1874 patients who had the diagnosis of IBD, there were 1055 Ulcerative Colitis (UC) and 819 Crohn's Diseasae (CD) patients. Renal manifestations were found in 105 patients (5,6%). 50 patients in the UC group (4,7%) and 55 patiens in CD group (6,7%) showed renal manifestations. In CD patients; these manifestations were renal calcules (81,8 %), secondary (AA) amiloidosis (10,9 %) and chronic kindey disease (7,2 %) when ordered according to their frequency. These were renal calcules (90%), glomerulonephritis (6%), chronic kindey disease (2 %) and acute tubulointerstitial nephritis (2 %) in UC patients. Renal manifestations were related to disease activity and surgical resection history in CD patients. However, such a relation was not found in UC patients. Results: Nephrolithiasis is the most common renal manifestation in IBD and it is found to be related with the disease actitivity.