Kronik delta hepatitli hastalarda interlökin-28 B gen polimorfizminin interferon tedavisine yanıt üzerine etkisi
Il28B polymorphisms and influence on sustained virological response to interferon therapy in chronic delta hepatitis
  1. Tez No: 324302
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
GİRİŞKronik delta hepatiti, diğer viral hepatitlere göre artmış fibrozis, dekompansasyon ve hepatoselüler kanser riski ile daha ciddi bir karaciğer hastalığına neden olmaktadır (1). Kronik delta hepatitinin sıklığı tüm dünyada azalmaktadır ancak ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde %30 gibi yüksek seroprevalans oranları ile ciddi bir sağlık problemi olmaya devam etmektedir (2). Günümüzde kronik delta hepatitinin en etkin tedavisi uzun süreli ve yüksek dozda konvansiyonel veya pegile interferon alfa'dır. Bu tedaviler ile kalıcı virolojik yanıt oranı %20-40 arasında değişmektedir (3-5). İnterferon alfa tedavisi ciddi yan etkileri olan, pahalı ve başarı oranı sınırlı bir tedavi olduğundan, bu tedaviye yanıtı öngören faktörlerin bilinmesi önemlidir. Son yıllarda yapılan genetik çalışmalar ile interferon ? 3 ekspresse ettiren interlökin 28B geninin etrafındaki tek nükleotid polimorfizmlerinin kronik C hepatitli hastalarda spontan klirens ve tedaviye yanıt ile güçlü bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. İnterlökin 28B tek nükleotid polimorfizmi mevcut olan, genotip 1 ile infekte kronik C hepatitli hastalarda kalıcı virolojik yanıt oranının genotip 2 ve 3 infekte olanlar ile benzer şekilde %70-90 gibi yüksek oranlarda saptanmıştır (6). Tedaviye yanıtı öngören konağa ait bu genetik faktör kronik C hepatiti tedavi klavuzlarında yerini almaya başlamıştır. Benzer şekilde interferon-alfa tedavisi alan, ?e? antijen pozitif kronik B hepatitli hastalardaki interlökin 28B polimorfizmi ile ?e? antijen serokonversiyonunun araştırıldığı bir çalışmada da anlamlı ilişki bulunmuştur (7).AMAÇ:Kronik delta hepatiti nedeni ile konvansiyonel veya pegile interferon alfa tedavisi kullanan hastalardaki tedaviye yanıt ile interlökin 28B polimorfizmi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
IL28B Polymorphisms and Influence on Sustained Virological Response to Interferon Therapy in Chronic Delta HepatitisEmre YILMAZ1, Çetin KARACA1, Özlem M. SOYER1, Derya ÖNEL2, Mustafa ÖNEL2, Bülent BARAN¹, Aslı Çiftçibaşı ÖRMECݹ, Suut GÖKTÜRK¹, Sami EVİRGEN¹, Filiz AKYÜZ¹, Kadir DEMİR¹, Fatih BEŞIŞIK¹, Sabahattin KAYMAKOĞLU¹Department of Gastroenterohepatology, Istanbul Medical Faculty, Istanbul University, Istanbul ,Turkey1Department of Microbiology, Istanbul Medical Faculty, Istanbul University, Istanbul, Turkey 2Aim: Single nucleotide polymorphisms nearby the IL28B gene have been associated with spontaneous clearance of hepatitis C virus and sustained virological response (SVR) to interferon-based therapies in chronic hepatitis C. However, its impact on chronic delta hepatitis (CDH) is unknown. We aimed to investigate the association between IL28B genotypes and response to interferon therapy in CDH.Methods: We studied 32 CDH patients who were treated with interferon (standard or pegylated) therapy for 48-96 weeks. HDV-RNA levels were tested at the beginning and at 6th, 24th, 48th and 96th weeks of treatment. Median duration of follow-up after discontinuation of treatment was 16 (6-164) months. IL28B was genotyped at two polymorphic sites of rs12979860 and rs8099917 as CC/CT/TT and TT/GT/GG, respectively. Genotyping of IL28B polymorphisms were detected by using a high pure PCR template preparation (Roche, Germany) kit in real-time PCR. A virological response was defined as the disappearance of HDV-RNA in serum. SVR was defined as undetectable HDV-RNA 24 weeks after treatment withdrawal.Results: TT genotype at rs12979860 was associated with a lower likelihood of SVR compared to CC or CT genotypes (6% vs 44% or 50%, p>0.05); and GG genotype at rs8099917 was associated with lower likelihood of SVR compared to TT or GT genotypes (0% vs 75% or 25%, p>0.05).Conclusions: Patients with unfavorable genotypes have a lower likelihood of SVR however the results did not reach statistical significance due to insufficient number of patients. There is a need for studies with higher number of patients to investigate the possible association between IL28B genotype and treatment response in CDH.