Keratokonus hastalarında riboflavin/UV-A ile kornea kollajen çapraz bağlama tedavisinin(cross-linking)sonuçları
The outcomes corneal collagen cross-linking (CXL) combined by riboflavin and ultraviolet-a for treatment with keratoconus
  1. Tez No: 324303
  2. Yazar: MURAT KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA NİLÜFER ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: İlerleyici keratokonus tanısı almış hastalara uygulanan riboflavin /UV-A ile kornea kollajen çapraz bağlama tedavisinin, en az bir yıllık takiplerinde; görme keskinliği, refraktif, topografik, pakimetrik, endotel sayımı sonuçları üzerine etkisini belirlemek ve komplikasyonlarını değerlendirmektir.GEREÇ-YÖNTEM: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Kornea Departmanında Aralık 2009 ? Ocak 2011 tarihleri arasında kornea kollajen çapraz bağlama tedavisi uygulanan 21 hastanın ilerleyici keratokonusu olan 27 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara 9 mm ? lik kornea merkezi epitel alanı kaldırma işlemini takiben, riboflavin (%20'lik 10 ml dextran içerisinde 10 mg riboflavin 5-fosfat) yarım saat (3 ? er dakika ara ile) damlatıldı. Daha sonra 30 dakika boyunca UV-A 370 nm dalga boyunda ışınlamaya geçildi. Işınlama esnasında 3 ? er dakika ara ile riboflavin damlatmaya devam edildi. İşlem sonrası bandaj kontakt lens takıldı. Tüm hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1.ay, 3.ay, 6.ay, 12.ay ve18.ay kontrollerde biyomikroskopik bulguları, düzeltilmemiş ve düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri, refraksiyon değerleri, Pentacam ile ön ve arka kornea topografisi (K1, K2, Kortalama, Ken yüksek ve astigmatizm değerleri), en ince kornea kalınlığı, kornea hacmi, ön kamara hacmi ölçüldü, speküler mikroskopi ile endotel hücre sayımı yapıldı ve komplikasyonlar kaydedildi.BULGULAR: Çalışmamıza yaşları 12 ile 30 arasında değişen (ortalama 21.5 ±5,0 yıl) 8 ? i kadın, 13 ? ü erkek 21 hasta alınmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate at least one year outcomes of visual acuities, refractive, topographic, pachimetric and endothelial counts of corneal collagen cross-linking (CXL) combined byriboflavin and ultraviolet-A for treatment of patients with progressive keratoconus and to determine the complications.METHODS: 27 eyes of 21 patients with progressive keratoconus underwent corneal collagen cross-linking (CXL) treatment between December 2009 - January 2011 in the CorneaDepartment of Istanbul University Istanbul Medical Faculty were included in the study. The 9 mm diameter of central corneal epithelium was removed and the cornea was soaked withriboflavin eye drops (10 mg riboflavin 5-phosphate in 10 ml dextran 20%) for 30 minutes followed by exposure to 370nm UV-A radiation for 30 minutes. Riboflavin instilled in every3 minutes during the irradiation. Bandage contact lens is applied after each treatment. In all patients, biomicroscopy, uncorrected and best corrected visual acuities, refractive errors, anterior and posterior corneal topographies (K1, K2, Kmean, Kmax, and astigmatic values), corneal thickness at the thinnest points, corneal and anterior chamber volumes, specularmicroscopy aided corneal endothelial counts before CXL treatment and postoperative at 1, 3, 6, 12 and 18 months follow-ups were performed and complications were recorded.RESULTS: 21 patients (8 female, 13 male) aged between 12-30 years old (mean age 21,5±5,0 years) were included in our study.